Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Başbakanı Saad Hariri istifa ettiğini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el- Hariri, bugün canlı yayında Hizbullah’ın müdahalesinin kendileriyle Arap dünyası arasında sorunlar yarattığını ve Lübnan’ın bölgede bir tehdit olmasını asla kabul edemeyeceklerini ifade ederek istifa ettiğini açıkladı.

Hariri, “Hizbullah’ın Lübnanlılara ve Suriyelilere karşı silah kullanmasını ve Lübnan’daki meşru otorite dışında herhangi bir silahı kabul etmiyoruz. İran’ın Arap dünyasını yok etmek için güçlü bir arzusu var. İran’ın bölgeye uzanan elleri kesilecek” dedi.

Hariri açıklamasında, Lübnan’daki siyasi iklimin, babası Eski Başbakan Refik Hariri’nin öldürüldüğü dönemle benzerlik gösterdiğini aktardı. Hariri, hayatına yönelik bir komplo kurulduğunu hissettiğini de aktardı.

İstifa eden Başbakan, “Hizbullah, Lübnan’da silah gücüyle emr-i vaki yapabilir hale geldi. İran nerede bulunursa orada fitne ve kaos olur” ifadelerini kullandı.

Hariri, kendisinin tarafsız bir politika sürdürmesine rağmen İran’ın kötülüklerinin Lübnan’a ve bölgeye ulaştığını söyleyerek, “İran’ın bölgeye gönderdiği tüm kötülükler kendisine geri dönecek” şeklinde konuştu.