Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı, ABD’den Suriyeliler için yardım istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ABD’ye ülkesindeki mültecilerin geri dönüşünün kolaylaştırılması için yardım çağrısında bulundu. Avn ayrıca, İsrail’in ihlallerini durdurması konusunda istenilen sonuca ulaşıncaya kadar Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla yürütülen müzakerelere devam edileceğini söyledi.

Avn, başkent Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ABD Kongresi’nin Cumhuriyetçi üyesi Darrell Issa ve Stephen Lynch ile beraberindeki heyeti ağırlarken görüşmelere ABD’nin Lübnan Büyükelçisi Elizabeth Richard’da katıldı.

Suriyeli mülteci krizi için önemli çağrı

Avn, ABD heyetine Bekaa tepelerini teröristlerden temizlemesi konusunda BM desteği için şükranlarını sundu. Suriyeli mültecilerin dönüşünü kolaylaştırması konusunda Lübnan’a yardımcı olması amacıyla çağrıda bulunan Avn, bu dönüşün başlaması için Suriye krizine kapsamlı bir siyasi çözümü beklememek gerektiğini ifade etti. ABD’li heyet ise, parlamento seçimlerindeki başarısından dolayı ve Cumhurbaşkanı Avn’ın Lübnan’ı, egemenliğini ve istikrarını koruma çabalarını takdir etti.

İsrail’in Lübnan’a yönelik ihlalleri

Cumhurbaşkanı görüşmede, başta Suriye olmak üzere Lübnan’ın bölgesel kalkınma konusundaki tutumu hakkındaki soruları yanıtladı. Avn ayrıca, Lübnan- İsrail sınırını temsil eden Mavi Hat boyunca inşa edilen beton duvar konusu olmak üzere İsrail’in Lübnan deniz ve kara egemenliğine yönelik ihlallerin durdurulması için BM aracılığıyla yapılan müzakereler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Lübnan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1701 sayılı kararına bağlı olduğu halde, İsrail, Lübnan’a karşı ihlallerini sürdürdüğünü ifade eden Avn, istenilen sonuçlara ulaşılıncaya dek müzakerelerin devam edeceğini vurguladı.