Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Hariri başbakan olarak kalacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Said Hariri’nin istifa etmesinin ardından ülkenin karşı karşıya kaldığı krizin önümüzdeki günlerde çözüleceğini duyurdu.

Çarşamba günü İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Avn, Hariri’nin başbakan olarak kalıp kalmayacağına dair soruya “Kesinlikle. Hükümet içindeki ve dışındaki tüm siyasi güçlerle istişarelerimizi tamamladık. Hariri’nin başbakan olarak kalması konusunda geniş bir görüş birliği var” diye cevap verdi.

Avn, Hizbullah’ın geri çekilmesi konusundaysa “Hem Lübnan içinde hem de dışında DEAŞ teröristlerine karşı savaştılar.Terörle savaş bittiğinde savaşçıları ülkeye dönecek” diyerek Hizbullah’ı savundu. Lübnan Cumhurbaşkanı, Hizbullah’ın her şeyden önce İsrail saldırılarına karşı kurulmuş bir direniş gücü olduğunu hatırlatarak örgütün bir halk direnişi olduğunun anlaşılması gerektiğini kaydetti.

Suriye’deki krizin geleceği hakkında da açıklamalarda bulunan Avn, “Suriye’de bir rejim değişikliği olması yolunda ilerleniyor. Ancak rejim değişikliği, savaşı kazanan kişilerle olmayacak” dedi. Avn, Suriye’de barışın Lübnan için çok önemli olduğunu, 600 bin Suriyeli göçmenin ülkelerinde olduğunu ve Lübnan’ın mülteciler için gerekli ihtiyaçları sağlayamadığını vurguladı.

Lübnan ordusunun, terörle mücadelede elde ettiği başarıya ilişkin de açıklamada bulunan Avn, “Ortadoğu’nun geleceği, bölgede birlikte yaşamak için bir rol model olan Beyrut’tan başlar” ifadesini kullandı.