Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Suriyelilerin yükü bunaltıcı hale geldi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin yükünün bunaltıcı hale geldiğini ve bu durumun derhal çözüme ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Öte yandan New York’taki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, Lübnanlı yetkililerle Beyrut’ta Suriye krizinin başlangıcından bu yana Lübnan’ın karşılaştığı zorlukları görüştü.

Beyrut’ta Rotary Kulübü tarafından düzenlenen 2018 Başkanlık Barış Yapılandırması Konferansı’nın açılışında konuşma yapan Avn, “Hiç şüphe yok ki Lübnan’da sosyal ve insani çalışmalar yürütülürken, nüfusun yaklaşık yarısına ulaşan göçmen ve mültecilerin sayısının yüksek olması sebebiyle hem bu seviyelerden hem de ekonomik açıdan yaşanan baskının boyutunu açıkça fark ettiniz. Aynı şekilde bunların ülke potansiyelini aştığını da gördünüz. Nitekim Lübnan, sınırlı kaynakları, yüzölçümü ve nüfus yoğunluğuyla bir göç ülkesidir, yerleşim ülkesi değil. Uzun vadeli bir nüfus sıçramasını kaldıramaz” dedi.

“Bu yük bizi bunaltıcı hale geldi”

Ayrıca Avn, “Umuyoruz ki uluslararası aktif bir kurum olarak, sesimizi taşır ve acılarımızı iletirsiniz. Tıpkı mültecilerin acılarını ve seslerini duyurduğunuz gibi. Yerlerinden edilmiş bu kişiler, ülkelerine dönmek istiyor, kamplarda yaşamak değil. Bu yük bizi bunaltıcı hale geldi. Nitekim çözüm ihtiyacı, her zamankinden daha acil” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan UNDP Başkanı Achim Steiner de Beyrut’ta Başbakan Saad Hariri, Meclis Başkanı Nebih Berri ve İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk bir araya geldi.

Bu bağlamda UNDP tarafından yapılan yazılı açıklamada, Steiner’ın Suriye krizinin başlangıcından bu yana Lübnan’ın karşılaştığı zorlukları görüştüğü belirtildi.

Başkan Steiner, krizin yerel etkisini, Lübnan toplumu ve mültecilerin günlük hayatlarını yakından incelemek üzere Beyrut’un kuzeydoğusundaki Burç Hamud’a da ziyarette bulundu. Steiner, Lübnan ziyareti sırasında ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine dair yürütülen çabalar hakkında bir toplantıya da katıldı. Bu çerçevede UNDP Başkanı, milletvekilleri, bakanlar, sivil toplum ve özel sektör temsilcileri ile görüşmelerde bulundu.

Burç Hamud, 19 bin Suriyeli mülteciyi içerisinde barındırıyor.