Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Bağdat’ta | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Irak ziyareti kapsamında başkent Bağdat’a ulaştı. Bu, Lübnan Cumhurbaşkanı’nın on yıl sonraki ilk ziyareti.

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Lübnan Cumhurbaşkanı, bugün Iraklı mevkidaşı Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile bir araya gelmek üzere Bağdat’a ulaştı” dedi.

Avn, ziyareti kapsamında Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim el-Cuburi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi ile bir araya gelecek. Ayrıca gezisinin sonunda bir basın toplantısı gerçekleştirecek.

Lübnan Cumhurbaşkanı’nın ayrıca, Bağdat’taki ana alışveriş bölgesine yakın kanlı bir saldırıya sahne olan ‘Seyyidetu’n- Necat’ Kilisesi’ne ziyarette bulunması bekleniyor. Saldırı sonucunda çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 50 kişinin hayatını kaybetmişti.

ABD’nin 2003’te Irak’ı işgalinden bu yana Hristiyanlara karşı gerçekleştirilen en kanlı saldırıyı El Kaide üstlenmişti. Söz konusu saldırı, uluslararası toplumda şok etkisine neden olmuştu. Iraklı Hıristiyanların, ülkelerindeki şiddetten kaçmak için göç etmelerine yol açmıştı.

Öte yandan Irak gazeteleri, Irak’ın DEAŞ örgütüne galibiyet ilan etmesinin ardından Lübnan Cumhurbaşkanı’nın ziyaretini memnuniyetle karşıladı. Söz konusu ziyaret hükümetin gazetesi ‘Sabah’ta’, ‘Bağdat Saygıdeğer Genelkurmay Başkanı’nı Selamlıyor’ manşeti ile yer buldu. Ayrıca gazetenin bir sayfası ziyaretin önemi ve Lübnan Cumhurbaşkanı’nın tarihine ayrıldı.