Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı: Hükümet çok yakında kurulacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da siyasi partiler arasında 5 aydır çözülemeyen tıkanıklığın açılması için yoğun temaslar sürerken Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yaptığı açıklamada hükümetin çok yakında kurulacağını söyledi.

Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri, Mayıs ayında yapılan parlamento seçimlerinden bu yana iktidarı paylaşan rakip partilerle hükümet kurma müzakerelerini sürdürüyor. Ancak Hariri’nin yoğun temaslarına rağmen müzakerelerden şu ana kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

Büyük partiler en önemli bakanlıkları alabilmek için birbirleriyle kıyasıya rekabet içine girerken, Cumhurbaşkanı Avn, hükümetin kurulmasıyla ilgili bir soruyu ‘çok yakında’ diyerek yanıtladı.

Liderler arasındaki görüşmelerin son günlerde iyice yoğunlaşması, partiler arasındaki bu çıkmazın artık sona yaklaşmış olabileceğine dair iyimser bir hava yarattı.

Saad Hariri, Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetin kurulmasının beklenenden daha uzun sürdüğünü fakat buna rağmen kurulacağını söyledi.

Öte yandan yurt dışı ziyaretinde olan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin Cuma günü Lübnan’a dönmesi bekleniyor.

Bununla birlikte hükümetin kurulmasının gecikmesi, büyük bir borç içerisinde olan ülkede ekonomik kriz endişelerini artırdı. Lübnan, gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYİH) oranla dünyanın en borçlu üçüncü ülkesi.

Yeni kurulacak olan hükümetin bu borcu azaltmak için bir takım girişimlerde bulunması bekleniyor.