Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı’ndan mülteci çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Genel Kurul görüşmeleri, ABD’de devam ediyor. New York’taki Genel Kurul toplantılarında dün bir konuşma yapan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, mültecilerin Suriye’ye güvenli bir şekilde dönmesi gerektiğini açıkladı.

Avn, yerinden edilenlerin vatanlarına dönmelerini sağlayan düzenlemenin acilen çıkarılması çağrısında bulundu. “Mültecilerin ülkelerine dönmesinin halen güvenli olmadığını iddia etmek kabul edilmez bir bahane. BM, mültecilerin düzgün bir hayatın gerektirdiği en az gereksinimlerden bile yoksun olarak kamplarda kalmasına yardım etmek yerine onların,ülkelerine dönmesi konusunda yardımcı olmalı” ifadesini kullandı.

Uzun yıllardır mültecilere ev sahipliği yapan Lübnan’ın diyalog için kalıcı bir merkez olarak aday gösterilmesini önerdi.

Avn, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada mülteci konumuna düşen her Lübnanlı için, metrekare başına nüfus yoğunluğunun 400’den 600’e yükseldiği bilgisini verdi. Tüm bu nüfusun 10452 kilometre karelik bir alan üzerinde olduğuna dikkat çekti. Bu durumun Lübnan’ın halihazırda zor günlerden geçen Lübnan ekonomisinin üzerine artı bir yük getirerek, suç oranlarının artmasına neden olduğunu vurguladı.

Ortadoğu’da mülteci krizi

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın gündeminde mülteci kriziyle doğrudan ilişkili olan bölgesel istikrarsızlık da vardı. Avn, Suriye, Filistin ve İsrail’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 85’inin rejimin kontrolü atında olduğunu hatırlatan Lübnan Cumhurbaşkanı, Şam rejimi ile silahlı gruplar arasında anlaşma sağlanması durumunda ülkeyi terk etmek zorunda kalan mültecilerin akıbetinin halen belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Avn İsrail – Filistin gerilimi konusunda yaptığı açıklamada ise Tel Aviv yönetiminin uluslararası anlaşmalara uymadığını hatırlattı. “İsrail’in topları, tankları ve uçaklarıyla sürdürdüğü şiddet barışa giden yolu tıkıyor” dedi.

“Hiç şüphe yok ki, Filistinlileri topraklarından çıkarmak bir suçtur. İsrail, Filistinlilerin haklarını hiçe saydığı gibi vatanlarına geri dönüş haklarını da yok sayıyor” ifadesini kullandı.