Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, denizde petrol araştırması yapılması için iki ruhsat verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan, Bakanlar Kurulu’nun petrol çıkarma faaliyetleri için iki ruhsat verilmesini onaylamasıyla Petrol Ülkeleri Kulübü’ne girdi. Kurul, Fransız Total, İtalyan İnnie ve Rus Novatek petrol şirketlerine sahip olduğu 10 deniz bloğunun ikisinde petrol arama ve çıkarma izni verdi.

Söz konusu şirketler, bir ay içinde finans kefaletlerini sunduktan sonra jeolojik araştırmalar yaparak kuyu kazmaya başlayacak. Bu aşamadan sonra petrol ve doğal gaz çıkarma işlemi başlayacak.

Lübnan Enerji Bakanı Sezar Abi Halil, yapılan anlaşmadan memnuniyetini dile getirerek, Lübnan’ın Petrol Ülkeleri Kulübü’ne girdiğini ilan etti. Halil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki adım Enerji Bakanı olarak, söz konusu petrol şirketlerine anlaşma imzalama daveti yapmam ve kefaletlerin ödenmesi olacak” dedi. İlk petrol kuyusunun 2019 yılında kazılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.

Petrol dünyasına girişin ilk adımı

Genel İş ve Ulaştırma, Enerji ve Su Komitesi Başkanı Muhammed Kabbani ise Bakanlar Kurulu’nun petrol çıkarılmasını onaylamasını tebrik ederek, bu onayın Lübnan’ın petrol dünyasına girişinin ilk adımı olduğunu söyledi. Kabbani, “Petrol çıkarma işlemi tahminimiz üzere birkaç yıl gecikecek olsa bile önemli olan bu adımın Lübnanlılara gelecek için umut penceresini açıyor olmasıdır” ifadelerini kullandı.

Lübnan Temsilciler Meclisi’nin karada petrol aranmasını ön gören yeni yasayı onaylaması bekleniyor. Deniz’de petrol aranmasını ön gören yasa tasarısı ise 2010 yılında sunulmuştu.

Lübnan Hükümeti, yaklaşık bir yıl önce, deniz yamalarının bölüştürülmesi ve Petrol ve doğal gaz aramalarının başlatılması için iki önemli yasa çıkarmayı kararlaştırmış deniz rezervlerinin belirlenmesi için beklemeye geçmişti.

Yıllık hedef 865 milyon varil

Ülke tarihinde ilk kez yabancı şirketlerinde Lübnan deniz sahasındaki petrol arama çalışmalarına katılmasının kabul edildiği yasa 15 Şubat 2013 tarihinde kabul edilmişti. Yetkililer, Lübnan’ın denizdeki doğal gaz rezervinin 96 trilyon metreküp, petrol rezervinin ise yıllık 865 milyon varil olduğunu tahmin ediyor.