Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Destek Grubu: Hükümet reformu hızlandırılmalı ve yatırım teşvik edilmeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ev sahipliğinde Paris’te gerçekleştirilen ‘Lübnan için Uluslararası Destek Grubu’ toplantısının nihai bildirisi yayınlandı.

Grup, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn’dan, tüm Lübnan partileriyle koordinasyon içinde, Lübnan’daki tüm kurumların ve vatandaşların, siyasi ve ekonomik kazanmalarını korumak için, hükümet reform programını hızlandırmaları konusunda talepte bulundu.

Lübnan Destek Grubu, Lübnan ekonomisinin, özellikle Suriye krizinden kaynaklanan zorlukları göz önüne alarak, tüm uluslararası ve bölgesel aktörleri Lübnan’ı desteklemeye çağırdı.

Reformları destekleyecek olan Uluslararası Yatırım Konferansı’nı da memnuniyetle karşıladıklarını belirten grup, bu çaba için özel ve kamu sektörlerine de çağrıda bulundu.

Lübnan Merkez Bankasının ülkede finansal istikrar sağlamak için oynadığı önemli role de övgüde bulunan grup, zorlukların üstesinden gelebilmek için tüm çabaları destekleme konusundaki kararlılıklarını yineleyerek, gelecekteki konferansların her düzeyde toplanmasını memnuniyetle karşılayacaklarını vurguladı.

Ulusal savunma çağrısı

Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile ulusal güvenlik kurumlarının, Lübnan’ın yasal savunma hatlarını Lübnan Anayasasına ve Taif Anlaşması’nın şartlarına göre temsil ettiğini kaydeden Destek Grubu, Lübnan’daki bütün tarafları ‘Ulusal Savunma Stratejisi’ üzerine görüşmelere devam etmeye çağırdı.

Lübnan Destek Grubu ayrıca, Lübnan’daki yetkililerin ve Lübnan’daki insanların Suriye’deki mültecilere ev sahipliği yapmaları yönündeki çabalarına övgüde bulunarak, bu mültecilerin güvenli, onurlu ve gönüllü bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak için çalışmak gerektiğini kaydetti.

‘Lübnan için Uluslararası Destek Grubu’ toplantısının ikincisinin Roma’da olacağı da belirtildi.