Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Dışişleri Bakanı, Suriyeli mültecilerin dönüş planı için Moskova’ya gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin Rusya ile ilişkilerden sorumlu danışmanı George Şaban, Moskova’da, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüş planını görüşürken, yeni bir mülteci grubu daha Suriye’ye döndü. Rusya tarafından hazırlanan mültecilerin dönüş planı, önümüzdeki hafta Moskova’yı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in de ana gündemi olacak.

Sputnik’e konuşan Lübnan Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, önümüzdeki hafta Moskova’yı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yapacağı görüşmenin gündeminin mültecilerin dönüş planı olacağını ifade ederek, bu kapsamda somut adımların atılacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, beraberindeki diplomatik ve askeri heyetle birlikte, daha önce Lübnan’ın başkenti Beyrut’a bir ziyaret gerçekleştirmişti. Beyrut’ta üst düzey Lübnanlı yetkililerle görüşen Lavrentiev, ülkesinin Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü için hazırladığı plana dair kapsamlı bilgiler sunmuştu.

“137 Suriyeli mültecinin dönüşü tamamlandı”

Lübnan Mülteciler Genel Müdürlüğü ise dün yayınladığı yazılı açıklamada, “Gönüllü olarak ülkelerine dönmek isteyen Suriyeli mültecilerin durumunu takip etme çalışmaları kapsamında, Genel Müdürlüğümüz, bu sabah itibariyle Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile koordineli olarak, Lübnan’ın Şuba ve Bekaa bölgelerinde bulunan 137 Suriyeli mültecinin dönüşü için organizasyonu tamamladı” denildi.

Müdürlük yetkilileri, Suriye hükümeti tarafından mültecilerin dönüşü için sağlanan otobüslerle dün yola çıkan Suriyeli mültecilere sınıra kadar refakat etti.

Suriye Devlet Televizyonu’nda, dün öğlen saatlerinde yayınlanan habere göre, Lübnan’da bulunan yüzlerce mültecinin Suriye’nin başkenti Şam’daki evlerine güvenli bir şekilde dönüşü için sınırdaki hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. Haberde, “Mültecileri taşıyan 7 tahliye otobüsü, Lübnan sınırındaki Yabus sınır kapısından Şam’ın batısındaki sanayi bölgesine giriş yaptı” ifadeleri kullanıldı. Mültecilerin ayrıca, el-Zahrani sınır kapısını da kullanacağı kaydedildi.

Bu sabah ise Suriye Ulusal Basın Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, Lübnan’dan gelen Suriyeli mültecileri taşıyacak 8 tahliye otobüsü daha Şuba ve Bekaa bölgelerine ulaştı.

“5 bin mültecinin Suriye’ye döndüğünü söyleyemeyiz”

Suriyeli mültecilerin BM gözetiminde Lübnan’dan dönüşü birkaç aydır devam ediyor. Lübnan Emniyet Müdürü Abbas İbrahim, bazı mültecilerin kendi imkanlarıyla ülkelerine dönmesi nedeniyle şuana kadar Lübnan’dan Suriye’ye dönen mültecilerin sayısını kesin olarak vermenin mümkün olmadığını söyledi. İbrahim, “Lübnan-Suriye sınırında her gün geçişler olması nedeniyle sayıyı tam olarak belirleyemiyoruz. Bugüne 5 bin mültecinin Suriye’ye döndüğünü söyleyemem” dedi.

BM, Ağustos başından beri Lübnan’dan Suriye’ye gönüllü olarak dönmek isteyen Suriyeli mülteciler için 17 başvuru merkezi açtı. Emniyet Müdürü İbrahim, Suriye’den Lübnan’a göç eden mültecilerin toplam sayısının 1 milyon 40 bin olduğunu ve bu mültecilerin büyük çoğunluğunun Lübnan üzerinden başka bir ülkeye gittiğini tahmin ettiklerini ifade etti. İbrahim, “Her halikuarda Lübnan’da çok sayıda Suriyeli mülteci bulunuyor. Ancak, mültecilerin dönüş sürecinin ciddiyetle işletildiğini söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Rusya tarafından Suriyeli mültecilerin dönüşü için hazırlanan planın uygulanmaya başladığını belirten İbrahim, “Mültecilerin dönüşü kesinlikle BM aracılığıyla olmalı” ifadelerini kullandı.