Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, Ebu Kemal Sınır Kapısı’nın açılmasını umuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Irak’ın Lübnan için büyük bir pazar olduğunu belirterek, sınırın Lübnan’a kapalı oluşunun ticaret dengesini önemli ölçüde kırdığını söyledi.

Irak ile olan Ebu Kemal Sınır Kapısı’nın da açılmasını umduğunu dile getiren Basil, böylece Lübnan ekonomisinin özellikle tarım sektöründe biraz nefes alacağını kaydetti.

Basil’in açıklamaları, sınır geçişlerinin açılması için ciddi adımlar atıldığını söyleyen Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile görüşmelerinin ardından geldi. Ekonominin önemli olduğu ve bunun politik ilişkiler ile geçişlerin açılması kapsamına girdiğini belirten Caferi, “Irak’taki yeniden yapılanma ve inşaat piyasası, yeniden yapılanmaya katkıda bulunabilecek dost ülkelere açıktır. Lübnan, şirketleri ve potansiyelleri ile bir kardeş ülkedir ve piyasa onlara açıktır” açıklamasında bulundu.

Lübnan’la petrol işbirliği hususunda, iki ülkenin çıkarına ilişkin olan hiçbir şeyden çekinmeyeceklerini kaydeden Caferi, Irak yargısının 1990’larda Irak’ı terk eden Lübnanlılara yasal haklarını vermekten çekinmeyeceğini belirtti.

Görüşmeler sırasında ikili ilişkilere ve Nasib Sınır Kapısı’nın açılmasına değinildiğini ifade eden Basil, bunun, Lübnan ve Suriye için bir soluklanma alanı olduğunu söyledi.

Basil, Nasib Sınır Kapısı’nın açılmasının, aşırıcılık ile mücadeleden ekonomik refah safhasına geçmek ve Lübnan, Suriye, Irak, Ürdün ve tüm bölge arasındaki entegrasyonu sağlamak için ihtiyaç duyulan iktisadi oksijeni sağlayacağını belirtti. Basil, “Bizler çok fazla doğal ve insan kaynağına sahip ülkeleriz. Bu durum halkımıza kalkınma vaadinde bulunmamıza izin veriyor” diyerek sözlerini tamamladı.