Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Enerji Bakanı: Hükümet elektrik açığını sülfatla kapatacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Sezar Ebi Halil dün yaptığı açıklamada hükümetin önceki gün meclisten geçen yasa tasarısıyla birlikte elektrik sektöründeki açığı kapatmak için sülfata yöneldiğini belirtti. Lübnan Meclisi pazartesi günü elektrik krizini çözecek olan ancak bütçe açığını artıracak bir hamleyle 400 milyon dolarlık ek bütçeyi onayladı.

Devletle özel sektör arasındaki ortaklıkla ilgili meclis tarafından onaylanan ve yasa tasarısına değinen Ebi Halil, bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada özel sektörle yapılan elektrik anlaşmasının 24 + 24 ay olarak aynı kalitede kalacağını Zahle’deki yönetim ve personelin çalışmalarına devam edeceğini bununla birlikte maliyetin değişeceğini kaydetti.

Bakan Ebi Halil açıklamasının devamında “Dün yaptığım açıklamada Bakanlığın Bihamdun imtiyazını sağladığını ve Zahle imtiyazını sağlamak için iki yıldır çalıştığımızı açıklamıştım” ifadelerini kullandı. Devletin imtiyaz süresinin sona ermesi nedeniyle 2016 yılından bu yana Zahle Elektrik Şirketi’nden imtiyaz almak için çalıştığına işaret eden Bakan, hükümetin Lübnan Elektrik Şirketi’ndeki açığı kapatmak için Enerji Bakanlığı’na sülfat ödemesi yaptığını belirtti.

Bakan, elektrik sektöründe daha fazla istikrar sağlayan Atık Yönetimi Yasası’na göre elektrik üretim sürecinde özel sektörün katılımına izin verdiğine dikkat çekti. Zahle’deki elektrik anlaşmasının 24+24 ay olarak kalacağına işaret eden Bakan, vatandaşların daha az ödeme yapacağının altını çizdi. Ebi Halil “Enerji Bakanlığı ile Zahle Elektrik Şirketi arasında herhangi bir sorun yok. Tüm çözümlere açığız ve sadece yasaları uyguluyoruz” dedi.

Ekonomisinde durgunluk yaşayan Lübnan gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYH) göre uluslararası alanda en fazla borcu olan üçüncü ülke konumunda. Maliye Bakanı Ali Hasan Halil yaptığı açıklamada hükümet desteği alan Lübnan Elektrik Şirketi’nin 642 milyar Lübnan lirasına (430 milyon dolar) ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yeni hükümetin önceliği bütçe açığını ve cari dengeyi azaltmanın yanı sıra GSYH’nın yüzde 155’ini aşan ülkenin borcunu 2018 yılı sonuna kadar düşürmeye çalışmak olacak. Dünya Bankası, bu yolda atılacak ilk adımın elektrik sektörünün yeniden şekillendirmesi olduğunu duyurdu.

Lübnan hükümeti geçen yıl elektriğe 1,3 milyar dolar harcadı. Bu miktar temel harcamaların yüzde 13’üne denk düşüyor.