Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan genel seçimlerinin dış ayağı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Emel Hareketi, Dışişleri ve Göçmenler Bakanı’nın her kalem ve bölümdeki seçmen sayısını acilen bildirmesini talep etti.

Emel Dış İlişkiler Bürosu, seçim süresince göçmen seçmenleri denetleyen bütün yetkilileri göreve çağırdı. Emel yönetimi özellikle göçmen oylamasında yaşanan usulsüzlüklere dair kuşkuların giderilmesini talep etti.

Bununla birlikte Lübnan resmi haber ajansı LNA, dün yurt dışında seçmen oylarının bulunduğu sandıkların Beyrut’taki Uluslararası Refik Hariri Havalimanı’na ulaştığını aktardı.

Venezuela’daki seçmenler için kırmızı mumla mühürlenmiş dört sandığın Arjantin’den başka bir yolla Lübnan’a geldiğine işaret etti. Dışişleri Bakanlığı ve Göçmenler Bakanlığı sorumluluğundaki sandıklar Avrupa Birliği Seçim Gözlemevi üyeleri tarafından teslim alınırken sonrasında güvenlik güçleri eşliğinde Lübnan merkez bankasına transfer edildi.

Lübnan genel seçimlerine ikinci turda yapılan oylama sonuçları Arjantin’den Lübnan merkez bankasına gönderilmek için hazırlanıyor. Geçtiğimiz Cuma günü ilk tur seçimlerin yapıldığı 6 Arap ülkesinden 32 diplomatik paket geldi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı Siyasi İşler ve Mülteciler Genel Müdürlüğü 6 Mayıs 2018 Pazar günü sandık başkanı ve katip olarak sandık başına atanan görevlilerin, tüm il ve ilçe merkezlerinde Perşembe günü yapılacak personel seçimlerine katılabileceklerini söyledi.
Seçim süreci, Ortadoğu ülkelerinde Cuma günü düzenlenirken, ülke dışında yaşayan gurbetçiler için de 30 Nisan Pazartesi günü başladı.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, yurtdışındaki Lübnanlılar, Lübnan büyükelçilikleri ve diplomatik misyonlarda kurulan 116 merkezde oy kullanabilecek.

Bakanlar Kurulunda 16 Haziran 2017’de onaylanan ve meclise gönderilen yeni seçim yasası, seçime katılan her partinin aldığı oy oranında milletvekili çıkarabileceği nispi temsil sistemini içeriyor.

Lübnan’da, Cumhurbaşkanı Maruni Hristiyan, Başbakan Sünni, Meclis Başkanı ise Şii kontenjanından seçiliyor.

Ülke çapındaki toplam 15 seçim bölgesinde ise Hristiyanların sandalye dağılımı, 34 Maruni, 14 Ortodoks Rum, 8 Katolik Rum, 6 Ermeni, 1 Anglikan, 1’i küçük azınlıklar şeklinde. Müslümanlara 27’si Sünni, 27’si Şii olmak üzere sandalye ayrılırken diğer inanç grupları için de 8 Dürzi, 2 Nusayri kontenjanı bulunuyor.

Adayların ittifakı anlamına gelen her “seçim listesi” tüm kontenjanlardan kendi adayını gösteriyor.

Ayrıca Yeni Seçim Yasasına göre yurt dışında yaşayan Lübnanlılar da oy kullanabiliyor.