Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Güçleri ve Müstakbel arasında gerilim artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifa etmesi ve ardından Lübnan Güçleri Partisi’ni hedef alan eleştirilerde bulunması, liderliğindeki Mustakbel Partisi ile Lübnan Güçleri Partisi arasındaki ilişkilerde gerilime sebep oldu. Hariri, bu hafta başında yaptığı açıklamada “Bazı siyasi taraflar, istifa etmemle oluşan havadan istifade ederek durumunu güçlendirmeye çalıştı ve bizi arkadan hançerledi” demişti.

Hariri her ne kadar katıldığı bir televizyon programında sözlerini yumuşatsa da bu defa Mustakbel Partisi Genel Sekreteri Ahmet Hariri dün yeniden Lübnan Güçleri Partisi’ne eleştiriler yöneltti. Parti’nin hükümet içinde üzerine düşeni yaptığı konusunda soru işaretleri olduğunu söyledi. “Sorularımıza cevap istiyoruz” dedi.

Ahmet Hariri’nin sözleri, iki parti yetkilileri arasında sözlü sataşmaya sebep olurken, sosyal medyada tarafların destekçileri arasında tartışmalar yaşandı.

Lübnan Güçleri Partisi Milletvekili Antuan Zehra, konuya ilişkin olarak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Ahmet Hariri’nin sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Zehra, Lübnan Güçleri’nin görevini yerine getirip getirmediği konusunda soru sormanın ve yorum yapmanın ayıplanacak bir tavır olduğunu dile getirdi.

Açıklamasında kimseye borçlu olmadıklarını ve izah etme zorunlulukları bulunmadığını belirten Zehra, “Lübnan halkı partimizin üzerine düşeni istisnai bir şekilde yerine getirdiği konusunda hemfikir. Bu da bizim soru sorulan değil, soru soran konumda olmamızı gerektiriyor” dedi. “Anayasal gerekliliğe uygun hareket etmek ve şeffaflık açıklama gerektiren tavırlar mı?” diye sordu.

Tartışmaların Lübnan Güçleri ve Mustakbel arasındaki ilişkilerde kırılmalara sebep olup olmadığına yönelik soruyu da cevaplayan Zehra, “Şehit Başbakan Refik Hariri’nin suikasta kurban gitmesinden önce olduğu gibi şimdi de Mustakbel Partisi ile aynı siyasi proje içindeyiz. İki parti arasındaki siyasi dostluk, partimizin temelini oluşturan ulusal ilkelere Sayın Başbakan Saad Hariri’nin uyup uymayacağına bağlı” diye konuştu.

Mustakbel Partisi’nden bazı yetkililer, Lübnan Güçleri Partisi ile söz dalaşına girmemeyi tercih ederek, konunun Başbakan Hariri’ye bırakılması gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Mustakbel Partisi’nden parlamenterler, “İki taraf arasında fırtınalı bir hava oluştuğu kesin ancak son söz Hariri’nin. Bu konunun sınırlarını belirleyecek olan da Hariri’dir” dediler.

Tansiyon yükselmeye devam ediyor

Bir Radyo programına konuk olan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Ghassan Hasbani ise yaptığı açıklamada, Lübnan Kuvvetleri’nin Hariri’nin sözlü sataşmalarından nasibi olmadığını söyleyerek, “Biz istikrar için siyasi akıl üzerinde duruyoruz” dedi.

Mustakbel Partisi ile Lübnan Güçleri Partisi arasındaki ilişkilere değinen Hasbani, “Mustakbel Partisi’ni başka bir zemine çekme girişimlerinde bulunanlar var. Bu girişimleri daha önce de görmüştük. Mustakbel Partisi destekçileri, ‘Özgürlük ve egemenlik ilkelerimize ne oldu? Gidişimiz nereye?’ benzeri sorular yöneltiyor. Lübnan Güçleri Partisi’nin de Hariri’ye yakın kişilerin Partiye yönelik saldırılarının nedenini ve neyi hedeflediğini sorma hakkı var” dedi. Hasbani, “Lübnan Güçleri Partisi’ne yönelik saldırıların nedenini biz de merak ediyoruz. Bu saldırıların nedeni dikkatleri tarafsızlık politikasından uzaklaştırmak mı?” diye sordu.

Lübnan Kuvvetleri Basın ve İletişim Birimi Başkanı Charle Cebbur, tartışmadaki çıtayı yükseltti. Cebbur, konuya dair yaptığı açıklamada, “Ahmet Hariri’nin Lübnan Güçleri hakkında sarf ettiği sözler kesinlikle kabul edilemez. Onun, Lübnan Kuvvetleri Partisi’ne böyle ithamlarda bulunma hakkı yok” dedi. “Bildiğim kadarıyla Sayın Caca, Başbakan Hariri’den herhangi bir söz vermesini talep etmedi. Onun, Hariri’nin görüşünü sorduğunu kim söyledi?” ifadelerini kullandı.

Cebbur’a cevap Mustakbel Partisi Basın İşleri Sorumlusu Abdusselam Musa’dan geldi. Musa, konuya dair yaptığı açıklamada, “Öyle görülüyor ki Sayın Cebbur, Ahmet Hariri’nin açıklamalarını tersten okumuş. Ahmet Hariri, Sayın Başbakan’ın, sırtımızdan hançerleyenin Lübnan Kuvvetleri Partisi olduğuna inandığına dair herhangi bir şey söylemedi. Ahmet Hariri ne Lübnan Güçleri ne de Caca’yı kastetmiyor. Zaten bizim partimiz siyasi uzlaşıyı benimsiyor, çatışmayı değil” ifadelerini kullandı.