Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan güvenlik güçlerini destekleyen ‘Roma 2 Konferansı’ başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ordusu ile emniyet güçlerinin kapasitesinin artırılması amacıyla düzenlenen ‘Roma 2’ konferansı bugün İtalya’nın başkenti Roma’da başladı.

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Aun, Lübnan İstihbarat Servisi Başkanı Tümgeneral Abbas İbrahim, İç Güvenlik Güçleri Genel Müdürü Tümgeneral İmad Osman ve birçok üst düzey yetkili, Arap ve Batı ülkelerinden gelen uluslararası yetkililerle bir takım toplantılar düzenleyerek, Lübnan’ın güvenlik hizmetleri ve askeri gereklilikleri konusunda dün istişarelerde bulunmuştu.

Askeri kaynaklar, bu toplantılarda ‘2018-2022 yılları kapsayan ‘5 yıllık plan’ için hazırlanan dosyaların konferansta çok detaylı şekilde ele alınacağını bildirdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Çarşamba günü Roma Konferansı’nın toplanmasından iki gün önce, ulusal savunma stratejisinin, parlamento seçimlerinden sonra Lübnanlı liderler arasında ele alınacağını söyledi.

Roma 2 Konferansı’na, Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Kanada, Japonya, Çin, Avustralya, Danimarka, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin yanı sıra Arap Birliği, Avrupa Birliği (AB), BM ve NATO’dan da temsilciler katılacak.