Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan İçişleri Bakanı Meşnuk’dan Hizbullah eleştirisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat Meşnuk, Hizbullah’ın Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüş sürecine olan müdahalesini eleştiride bulunarak, bunun devleti hiçe saymak olduğunu söyledi.

Lübnan’daki en yüksek Sünni otorite olan Dar’ul Fetva’da Müftü Şeyh Abdullatif Daryan ile görüştükten sonra açıklama yapan Meşnuk, Hizbullah’ın Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşlerine yönelik ofisler açtığını söyleyerek, bunun gereksiz ve yersiz bir şov olduğunu, ayrıca bunun devleti hiçe saymak anlamına geldiğini belirtti.

Meşnuk, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Uluslararası toplum ve kuruluşlar, gönüllü olarak ülkelerine geri dönmek isteyen mülteciler dosyasında yalnızca devleti tanır. Mülteciler dosyasında, Kamu Güvenliği Müdürü Abbas İbrahim’in uzun yıllardır Suriye tarafı ile koordineli olarak çalışması nedeniyle kamu güvenliği görevinde de herhangi bir eksik olmadığını düşünüyorum.”

“İpimizin dışarıda tutulmasına alıştık”

Bölgedeki siyasi sürece de değinen Menşuk, “İsrail-Filistin çatışması, Suriye ile bağlantılı ABD-Rusya anlaşması, ABD-İran çerçevesinde Bab’ul Mandeb’deki gelişmeler veya beklenen ABD-Rusya zirvesi olsun, geçtiğimiz yıllarda gündemimizi hep bunlar belirledi ve Lübnan’da doğmamıza rağmen ipimizin dışarıda tutulmasına alıştık” şeklinde konuştu.