Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan ile Rusya arasında yakın askeri anlaşma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya ve Lübnan kapsamlı bir koordinasyon çerçevesi oluşturulması ve her iki ülkedeki askeri kurumlara ait alanlarda ortak faaliyetlerin başlatılmasının yer aldığı askeri işbirliği anlaşması imzalamaya hazırlanıyor.

Kararnameler ve kararların yayınlandığı Rusya resmi hükümet sitesinde, Rusya Savunma Bakanlığı’na faaliyet yetkisi veren hükümet karar metni yayınlandı. Metinde, hükümet tarafından Rusya Savunma Bakanlığı’nın, anlaşmayı sonuçlandırmak üzere Lübnan Cumhuriyeti’ndeki yetkili makamlarla gerekli müzakereleri yapma yetkisi verildiği ifade edildi. Karara göre, iki ülke arasındaki görüşmelerin temelini oluşturan taslak belge, anlaşmaya dahil edilecek askeri işbirliğinin en önemli maddelerini içeriyor.

Metin, savunma araçları hakkında bilgi alışverişi, uluslararası güvenlik alanlarındaki yeteneklerin güçlendirilmesi, terörle mücadelede işbirliğinin artırılması, ortak askeri tatbikatlar yapılması konusunda çalışmaların geliştirilmesi, silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi, tecrübelerin aktarılması ve iki ülke orduları arasında çeşitli askeri alanlarda işbirliği mekanizmaları kurulması gibi çeşitli konular barındırıyor.

Satterfield, Lübnan’da

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı David Satterfield, güney sınırı ve 9. Blok’taki durum hakkında görüşmeler yapmak üzere Lübnan’a gitti. Siyasi kaynaklardan edindiği bilgileri aktaran Merkezi Haber Ajansı’nın göre, Satterfield, öncelikle Lübnanlı yetkililerin İsrail tehditlerine karşı tutumlarını inceleyecek. Ardından yetkililerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gitmeden önce beklemeleri için çaba sarf edecek.