Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan: İsrail saldırı için bahane arıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv/Nezir Mecli – Beyrut/Şarku’l Avsat

İsrail’in, ‘Hizbullah, karadan karaya etkili roketleri füzeye dönüştürmek için Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta üç tesis kurmayı amaçlıyor’ şeklindeki açıklamasının yankıları sürüyor. Lübnan ise söz konusu iddiayı, ‘İsrail’in saldırı için bahane arayışı’ olarak nitelendiriyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise Russia Today kanalında dün yayınlanan röportajda, İsrail’in, kendilerine yönelik son tehditlerinin, Beyrut cephesinde gerilime neden olma ihtimalinin uzak olduğunu açıkladı. “Lübnan’ı elimizden geldiğince savunacağız. İsrail’e karşı herhangi bir silah kullanmayacağız. Birlemiş Milletler (BM) denetimindeki ‘düşmanlığı sona erdirme anlaşmasına’ bağlılığımızı sürdürüyoruz. Bu anlaşmayı bozan biz olmayacağız” şeklinde konuştu.

Lübnan geçici hükümetindeki Dışişleri Bakanı Cibran Basil de geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamalarda, “İsrail, saldırıyı haklı çıkarmak için yeni bahaneler çıkarıyor. Lübnan’ın onu daha önce yenerek bozguna uğrattığını unutuyor. Kibrin ve yeni arkadaşlıklarının yeniden işe yaramayacağının farkında değil” ifadelerini kullandı.

İsrail’in ‘Hizbullah, Beyrut’ta füze geliştirme tesisi kurmaya çalışıyor’ iddiası

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Hizbullah’ın füze tesisi kurmak istediği iddiasına değindi. İsrail Ordusunun paylaştığı fotoğrafları Genel Kurul’a gösteren Netanyahu, “İsrail ne yaptığınızı, nerede yaptığınızı biliyor ve bundan kurtulmanıza izin vermeyecek” dedi.

İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee de dün, İsrail uyduları tarafından çekildiği öne sürülen bazı görüntülere değindi. Söz konusu görüntülerde, Lübnan’ın başkentinin orta yeri ve Refik Hariri Uluslararası Havaalanı’na bitişik birçok sokağında, Hizbullah’ın füze geliştirme tesislerinin bulunduğunu öne süren Sözcü, “Bunlar, İran’ın bölgeye yaptığı askeri yığınağın ve İran’ın olumsuz etkisinin bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

Sözcü, Hizbullah’ın son bir yıl içerisinde, havaalanı yakınlarındaki el-Evzai mahallesinde, karadan karaya etkili roketleri füzeye dönüştürmek için bir alt yapı kurmaya çalıştığını savundu. Sözcü, örgüt liderlerinin bir süredir uğraştıkları hassas füze projesinin ağırlık merkezini, Beyrut’a kaydırmaya karar verdiklerini öne sürdü.

İsrail Ordusu Sözcüsü ayrıca, Hizbullah’ın, ‘füze projesini’, İran’ın uzmanlık, teknoloji, finansman ve rehberliğine dayanarak gerçekleştirdiği konusunda istihbarat aldığını iddia etti. Sözcü, Hizbullah unsurlarının, başka yerlerde de benzer bir altyapı kurmaya çalıştığını iddia etti.

İsrail’den Lübnan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlarına uyarı

Avichay Adraee, Lübnan’a seyahat etmek isteyen İsrail vatandaşlarını da Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İsrail’in raporu

Tel Aviv, ‘İran’ın vekalet savaşını’ yürütmekle suçladığı Hizbullah’ı, kendilerine karşı tehdit oluşturmakla suçluyor. İsrail’in raporunda ise 3 bölgeye işaret ediliyor. Bunların, Hizbullah’a yakın bir futbol takımının stadyumu, Refik Hariri Uluslararası Havaalanı’na yakın bir alan ve bir yerleşim merkezindeki marinanın içerisindeki bir yer olduğu bildiriliyor.