Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, İsrail’in doğalgaz ve petrol iddialarının hedefinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın, Lübnan’ın güneyindeki ekonomi bölgesi ve 9. Blok hakkındaki açıklamalarının tehlikelerine dikkat çekerek, İsrail’in Lübnan’a karşı düşmanca tavırlarına dair uyardı.

Avn, Beyrut yönetiminin İsrail’in iki ülke arasındaki deniz sınırında bulunan petrol ve doğalgaz bölgesine dair girişimlerine diplomatik yollarla karşılık vereceğini söyledi.

İsrail yönetimi tarafından, önceki gün yapılan açıklamada, Lübnan’ın denizde petrol ve doğalgaz arama çalışmaları başlatmasının provokatif olduğu belirtilerek, “Yabancı şirketlerin bu çalışmalara katılması hata olur” ifadeleri kullanılmıştı.

Tel Aviv’in açıklamalarına sosyal medya ağı twitter aracılığıyla cevap veren Avn, açıklamasında, “Lübnan’ın egemenliğini, topraklarını ve barışını korumak için her türlü yolu deneme hakkı vardır. İsrail tarafından ortaya atılan bu iddialara karşı mümkün olan tüm diplomatik mekanizmaları harekete geçireceğiz” cümlelerine yer verdi.

Lübnan’da İsrail’e tepkiler

İsrail’in Lübnan’ı hedef alan açıklamalarına Lübnan’daki üst düzey yöneticiler de tepki gösterdi.

Konuya dair bir açıklama yapan Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Liberman’ın açıklamalarını Lübnan’a yöneltilmiş bir tehlike olarak nitelendirdi.

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, konuya ilişkin açıklamasında, İsrail tarafından yapılan açıklamaların şekil ve içerik açısından geçersiz iddialara dayandığını ve İsrail’in yayılmacı, bölgesel barışı tehdit eden ve düşmanca tavrını ortaya koyduğunu söyledi.

İsrail, yeniden Lübnan için tehlike arz ediyor

Eski Başbakanlardan Necip Mikati ise ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinde yaptığı bir konuşmada, İsrail’in, Lübnan’ın öz kaynaklarını kullanma hakkına müdahale ederek yeniden Lübnan’a tehdit arz etmesi tehlikesine dikkat çekerek, “İsrail tarafından, Lübnan’ın denizdeki petrol ve doğalgaz rezervlerine dair ortaya atılan iddialar, Lübnan’ın kara, deniz ve hava sahasına yönelik ihlallerle beraber düşünüldüğünde, İsrail’in yeniden Lübnan için tehlike arz ettiğini gösteren önemli işaretlerdir” şeklinde konuştu.

İsrail’e tepki gösteren bir başka Lübnanlı lider de Lübnan Kuvvetleri Partisi Başkanı Semir Caca oldu, Liberman’ın iddialarına yayınladığı yazılı açıklamayla cevap veren Caca, “Eğer İsrail Savunma Bakanı, 9. Deniz Bloğunun kendi mülkü olduğunu iddia ediyorsa şunu bilmeli ki Lübnan hükümeti ve Lübnan halkı, oranın mülkiyetinin bize ait olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Lübnan Ordusu: İsrail’den Lübnan tarafına iki gaz bombası atıldı

Öte yandan, Lübnan Ordusu tarafından yapılan açıklamada, dün gece, Lübnan-İsrail sınır bölgesinin İsrail tarafından, kimliği belirsiz kişilerce Lübnan tarafına iki adet gaz bombası atıldığı, İsrail’e ait üç askeri bot de Lübnan kara sularını ihlal ettiğini bildirdi.

Ordu tarafından yapılan açıklamada, “Perşembe gecesi saat 10.30 sularında, sınır bölgesindeki el-Vezani kasabası karşısına denk gelen İsrail topraklarından kasabaya iki adet gaz bombası atılmıştır” denildi.

Açıklamada, Lübnan ordusuna bağlı birliklerin bölgede bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü birlikleriyle birlikte sınır güvenliği için gerekli bütün tedbirleri aldığı bildirildi.

Ordu tarafından yapılan bir başka açıklamada ise “Cuma sabaha karşı 03.57 ve 06.56 saatleri arasında, İsrail ordusuna ait 3 askeri bot, Lübnan’ın Ras Nakura kasabası sahili karşısındaki bölgede Lübnan kara sularını ihlal etmiştir” ifadeleri kullanıldı.