Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan karasularında yaşanan sınır anlaşmazlığı krizi büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail tarafından Lübnan karasularına ilişkin yapılan açıklamalar nedeniyle bölgede meydana gelen tansiyon yükselmeye devam ediyor. Deniz sınırındaki anlaşmazlıklar dosyası kapsamında açıklamalarda bulunan Lübnan Enerji ve Su Komitesi Başkanı Muhammed Kabbani, 9.blok olarak adlandırılan bölge konusunda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi. Kabbani, “Lübnan’ın ekonomik kıta sahanlığı içinde olan ve Birleşmiş Milletler’e bildirilen, 8,9 ve 10 numaralı güney blokların, ihtilaflı sınır bölgesi içinde olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kabbani, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Mavi deniz hattının güney sınırındaki uzantısı olan Mavi Hat’ın çizilmesi konusunda talep varsa Birleşmiş Milletler’in bu görevi devralmasına itirazımız yok” dedi.

Milletvekili Kabbani, İsrail’in tartışmalı alan hakkında “iftira ve yalan” söylemlerine yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Lübnan deniz sınırının Kıbrıs’ın ekonomik sahanlığını ayıran çizgiyle kesişmesi, Ada’nın güney sınırına doğru yanlış bir biçimde yönlendirilmesi ve taraflardan birinin üçüncü bir tarafla anlaşma niyetinde olması durumunda konunun tebliğ edilmesi gerekir. Olanlar Kıbrıs ile yapılan anlaşmaya aykırıdır. Ayrıca Beyrut’ta ki Kıbrıs Türk Büyükelçisi, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na İsrail ile yapılan anlaşma imzalanmadan önce anlaşmaya katılmak için randevu almadı. Lübnan’a herhangi bir anlaşma bildirilmedi. Bu bir hatadır.”

Kabbani açıklamasında Kıbrıs’ın Tel Aviv ile deniz sınırını 1 numaralı noktadan çizdiğini söyledi. Nihai değil geçici deniz sınırları üzerinden çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

Milletvekili açıklamasının devamında “Farklı bir sınır üzerinde anlaşmaya varıldı. 23 numara, Lübnan’ın gerçek sınırı değil. Bunu Birleşmiş Milletler’e bildirdik. Lübnan’a karşı yapılan sınır saldırısını reddediyoruz” İfadesini kullandı.