Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, kriz konusunda Batı ile farklı düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı basınında, Lübnan’da hükümet kurma çalışmalarının daha fazla gecikmesi halinde ülke ekonomisinin çöküşüne ve para biriminde büyük değer kaybı yaşanması riskine karşı uyaran haberlerin yer almasının ardından, Lübnanlı milletvekilleri ve uzmanlar, böyle bir riskin olmadığını belirttiler.

Meclis Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı İbrahim Kanaan, ekonomik duruma ilişkin herhangi bir risk bulunmadığına işaret ederek, “Siyasi olarak böyle bir riskin varlığına dair bize yapılan bazı baskılar var. Ancak ekonomimiz gayet istikrarlı. Reformlar ve öngörülen mevzuat ekonominin iyileşmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomideki göstergelerin gerilemesine dikkat çeken İbrahim Kanaan, reformlar ve denge politikasıyla bölgedeki diğer ülkelerin ekonomilerine göre en istikrarlı ekonomiye Lübnan’ın sahip olduğunun altını çizdi.

Lübnanlı ekonomi uzmanı Velid Ebu Süleyman, ekonomik durumun kötüye gittiğine dair Batı basınında yer alan haberlerin büyütülecek bir yanının olmadığı belirtti. Lübnan ekonomisinde ani bir değişiklik veya yeni bir durumun yaşanmasının beklenmediğini ifade eden ekonomi uzmanı, Lübnan’daki ekonomik durumda ciddi bir gerileme yaşanması halinde bunun en başta Lübnanlılar ve gözlemciler tarafından farkına varılması gerektiğine işaret etti.

Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan Ebu Süleyman, “Kredi derecelendirme kuruluşu S & P, Lübnan’ın kredi görünümünü koruduğunu açıkladı. Bu durum, Lübnan’ın kredi notunu düşürmediğini ve ekonomik durumun istikrarlı olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu. Lübnan para biriminin değer kaybetmesine dair herhangi bir korku olmadığına işaret eden Ebu Süleyman, bunun Lübnan Merkez Bankası Başkanı tarafından da her zaman vurgulandığına, çünkü Merkez Bankası’nın yerel para birimine yönelik telafisi imkansız herhangi bir gelişme yaşanması durumunda, bunu engellemek için yeterli döviz rezervine sahip olduğuna dikkat çekti.

Lübnan’daki bankacılık sektörünün sağlam olduğunu vurgulayan Lübnanlı ekonomist, bunun banka mevduatının kabul edilebilir bir şekilde büyüdüğünün delili olduğunu, sektörün hacminin 180 milyar doları aştığını ve özellikle mevduatların gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) 3 katına çıktığını belirterek, başka bir göstergeye ihtiyaç olmadığını söyledi. Bununla birlikte Maliye ve Bütçe Komisyonu Başkanı Kanaan, Dünya Bankası’nın Lübnan ekonomisinin desteklenmesi için yaklaşık 4 milyar dolar ayırdığını açıkladı.

Ancak İngiltere merkezli The Economist dergisi, bir haberinde Lübnan’daki para politikalarının bu şekilde daha fazla sürdürülemeyeceği konusunda uyardı. Yerel para biriminde olası büyük bir çöküşün sonuçlarının ağır olacağını söyleyen dergi, daha sonra bu konuda yapılacak hiçbir şeyin olmayacağını kaydetti.

Audi Bank Araştırma Bölümü Başkanı Mervan Berakat, yaptığı değerlendirmede, “Bu durum hükümetin kurulmasındaki gecikmelerin yatırımlara ve ekonomik büyümeye yönelik negatif yansımalardır” dedi. Berakat, inşaat ruhsatlarının yüzde 20,1 oranında düştüğü gayrimenkul sektöründeki durgunluk da dahil olmak üzere, bu yılın ilk yedi ayında 11 ülkeden 7 ekonomik göstergede gerilemenin olduğuna dikkati çekti. Lübnan Merkez Bankası’na göre, tüketim ve yatırım işaret eden cari göstergelerde de Ocak ve Temmuz ayları arasında yüzde 13 oranında düşüş yaşandı.

Bununla birlikte, Lübnan Lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi korkusu artarken, bankaların liraya olan ilgisini artırması istendi. Ayrıca Lübnan’da kamu borcu, GSYH’nin yüzde 150’sine (82,5 milyar dolar) denk geliyor ve Lübnan dünyanın en borçlu ülkeleri listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Öte yandan Lübnan için Paris’te düzenlenen Sedir (CEDRE) Konferansı’nda 4 milyar dolardan fazla fon sağlayan Dünya Bankası, özellikle gerçek yatırımların beklendiği bir dönemde ödenmemiş borçların sebep olacağı zorluklar konusunda uyardı.

Diğer yandan The Economist dergisine göre, Lübnan’da 2018’in ilk yarısında inşaat ruhsatı alma sayısında yüzde 9’luk bir düşüşün yaşanması sonucu, emlak sektörü ‘en endişe verici’ sektör oldu. Gayrimenkul satışları yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 azaldı. Uzmanlar, özellikle Merkez Bankası sübvansiyonlu konut kredilerinin aniden durmasının ardından emlak sektöründe büyük bir çöküş yaşanmasından korkuyorlar.