Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Kuvvetleri Partisi’nden vatandaşlık kararnamesine itiraz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan parlamentosunda, ‘vatandaşlık kanunu’ tartışmaları sürüyor. Bazı partiler, bu gibi kanunlarla, hükümetin yetkisini aştığını iddia ediyor.

Lübnan Kuvvetleri Partisi ile Güçlü Cumhuriyet Bloğu’nu temsil eden çok sayıda milletvekili, bugün, hükümetin yetkisini aşmasının durdurulmasını talep etmek için başvuruda bulundu. Ayrıca, ‘vatandaşlık kanunu’nun yürürlülüğünün durdurulması talep edildi.

Lübnan Kuvvetleri Partisi, esas olarak anayasa ve yürürlükteki yasaların hükümlerine aykırı olarak kararnamenin temyizini reddettiği bir bildiri yayınladı. İlerici Sosyalist Parti, Lübnan Kuvvetleri’nden önce kararnameye itiraz etmişti. Lübnan Kuvvetleri’nin, Ketaib Partisi’yle vatandaşlık kararnamesine karşı koymak için uyulması gereken yasal adımlar konusunda işbirliği içinde olduğu biliniyor. Daha önce Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a, söz konusu kararnameyi iptal etme ve başka bir karar çıkarma çağrısında bulunulmuştu.

Yeni kararnamenin, sadece çok özel koşullar ve belirli insani durumları kapsaması, Lübnan Anayasası ve vatandaşlık verilmesine ilişkin kanunlar ile uyumlu olması talep edildi. Ayrıca, Lübnan’ın, kendi vatandaşlarına dahi yeterli gelmezken başka vatandaşlar alınacaksa, bunun ‘Lübnan’a özel vatandaşlık şartları’nı içermesi de talepler arasında yer aldı.