Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Maruni Patriği Rai, yolsuzlukla mücadele edilmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Marunî Beşara Rai, ülkedeki yetkilileri devlet kurumlarındaki yolsuzluğu ortadan kaldırmaya çağırdı. Rai dün yaptığı açıklamada, “Görevlilerin kamu ahlakını korumaları, devlet kurumları ve idarelerindeki yolsuzluğu ortadan kaldırmaları, kamuya ait finans kaynaklarının çalınmasını ve rüşveti sona erdirmeleri gerekiyor. Ayrıca politikacıların iletişime önem vererek uyuşmazlık konularında denge sağlaması lazımdır. Halkın refah içinde olmasına yönelik sorumluluk, ciddiyet ve disiplin ruhuyla hareket edilmeli” diye konuştu.

Sosyal İşler Bakanı Pierre Bou Assi’nin gündeminde de ekonomik gidişat vardı. “Finansal durum çok kötü değil” diyen Assi, Lübnan ekonomisinin canlandırılabileceğini gösteren çok sayıda veri olduğunu belirtti. Ülkenin bu yeteneklere sahip olduğunu kaydetti. Lübnanlı işadamlarının önemine dikkat çekti.

Bou Assi, televizyonda yaptığı açıklamada şu ifadele yer verdi:

“Biz eksiklerimiz doğrultusunda stratejiler geliştiriyoruz. Arap ülkeleriyle olumlu ilişkilerimizden ödün vermiyoruz. Bu hamleler yasaya ve yargıya ek olarak ekonominin gelişmesi için gerekli şeffaflık ve bütünlüğü teşvik etmeli. Yolsuzlukla mücadele edilmelidir.”

Sosyal İşler Bakanlığı’nın ekonomik krizle mücadeledeki rolüne de değinen Assi açıklamalarının devamında şöyle konuştu:

“Ekonomik sistem durduğunda işsizlik ve yoksulluk artmaktadır. Sosyal İşler Bakanlığı, bu esnada yoksul aileleri destekleme başta olmak üzere birçok program aracılığıyla duruma müdahale etmektedir. İlk olarak bu ailelerin sayısını bilmek ve ikinci olarak da durumlarını takip etmek gereklidir. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine gıda ve sağlık hizmeti sağlamak ve çocuklarına eğitim vermek de esas ihtiyaçlar arasında yer alıyor.