Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Maruni Patriği’nden olağanüstü hal hükümeti çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Maruni Patriği Beşara er-Rai yaptığı açıklamada herkesi kapsayan tarafsız bir olağanüstü hal hükümeti kurulması çağrısında bulunarak hükümetin oluşturulamaması durumunda yaşanacak krizin güven krizi olacağını söyledi.

Maruni Patriği, yaptığı açıklamalarda gerçek bir ulusal birlik hükümeti olmadığını söyleyerek böyle bir hükümetin sadece ismen bulunduğunu dile getirdi.

Açıklamalarının devamında Patrik: “Aramızda ayrılıklar var ve tartışıyorsak bir ulusal birlik hükümeti bulunduğundan bahsetmek boştur. Hep birlikte bir işe giriyoruz ancak birlikte kara alınması gerektiği her seferde ejderhayı öldürüyorlar. Bu imkânsız. Milli birlik hükümeti uzlaşma ile başlar. Kalplerde birlik, sevgi ve güven olmaz tam tersi korku olursa milli birlik hükümeti asla kurulamaz” dedi. Patrik “Hükümet kurulabilir ve yakında da kurulacak. Temele inerek elimizi taşın altına koymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarını sürdüren Maruni Patriği Beşara er-Rai “Bizden her birimiz bu vatan binasında birbirinden ayrılamaz taşlar gibiyiz. Bir mozaikten hoşlanıyorsanız ondan küçük bir taş bile çıkaramazsınız.” İfadelerini kullanarak “İşte bu Lübnan’dır ve onun ehemmiyeti özgürlüğün, düşünce hürriyetinin;çeşitli parti, grup ve mezheplerin bulunduğu bir demokratik ülke olarak barındırdığı farklı ve çeşitli bileşenlerinde saklıdır” dedi.

Rai “Bizim bugün aramızda sevginin ve güvenin az olduğu bir hayat yaşıyoruz. Bu ilk olayda karşımıza çıkıyor. Hükümetin oluşturulamaması durumunda yaşanacak kriz güven krizidir. Hepimiz kendimizi yıkmış olacağız. Paylaşmak istemiyoruz” dedi. Bu devlet binasının parça parça yıkılması karşısında öylece duramayız diyen Patrik Rai “bu bizim alnımızdaki kara bir lekedir. Hepimiz vatanımızın yavaş yavaş parçalandığını görüyoruz. Hepimiz bunu söylüyoruz ve uçurumun kenarında olduğumuzu biliyoruz. Ekonomide, göçte, vs. Ancak durumu kurtarmak elimizde ve yaşanan sorunun dış kaynaklı olduğunu söyleyemeyiz. Her şey bizden kaynaklanıyor” dedi.

Rai açıklamalarını son cümlelerinde “Daha fazla erdem, tarafsızlık, adanmışlık ve sevgi ile birlikte çalışmamız gerekiyor. Çünkü bu durum devam ederse yok olacağız” ifadelerini kullandı.