Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Meclisi ‘Tecavüz evliliği’ kanun maddesini kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da evlilik halinde tecavüzcüyü cezadan kurtulma imkânı sağlayan Ceza Kanunun 522 maddesi Parlamento tarafından kaldırıldı. Kadın Hakları Savunucuları bu karar sonrası çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

Sivil toplum ve Kadın Hakları Savunma Örgütleri’nin uzun ve zorlu uğraşlarından sonra gelen bu başarı, Kadın İşleri Devlet Bakanı Jean Oghassabian’a göre hala yeterli değildir. Bakan karar sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamada, ulaşılan sonuçtan memnun olduğunu belirtti. Ancak, “15 ila 18 arasında reşit olmayan bir bayanla zorla ilişkiye giren birinin, gerçek bir evlilik akdi yapması halinde soruşturma ve yargılamanın durdurulması” şartını içeren 505 ve 518. Maddelerin hala yürürlükte olduğu vurguladı.

Kadın Hakları örgütü, reşit olmayan çocuğun evliliğinin temelini atan bu iki madenin devam etmesi sebebiyle yapılan düzenlemeyi yeterli görmüyor. Örgüt, bu tür evliliğin de mutlaka kaldırılmasını talep ediyor. Fakat Temsilciler Meclisi bu dosyayı şimdilik açmaya niyetli görünmüyor. Bakan Oghassabian, Bakanlar Kurulu’na reşit olmayan çocukların evliliğini cesaretlendiren bu iki kanunun kaldırılması ile ilgili bir yasa tasarısı sunacağını vaat etti.

Diğer Arap ülkeleri, en son Ürdün, “Evlilik halinde tecavüzcüye suçtan kurtulma imkânı sağlayan” kanun maddesini iptal etmişti.