Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Merkez Bankası yeniden konut kredisi verecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame dün yaptığı açıklamada, geçen bahardan bu yana büyüyen konut krizine bir çözüm olabileceği düşünülen sübvansiyonlu konut kredilerinin 2019’un başlarında yeniden verilmeye başlanacağını duyurdu.

Salame, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Merkez Bankası’nın, değerinin daha sonraki bir tarihte belirlenmesi şartıyla, 2019’da konut kredileri için yeni teşvik paketleri sunacağını açıkladı.

Şarku’l Avsat gazetesi geçtiğimiz hafta yayınladığı haberde, Lübnan Merkez Bankası’nın, 2019 mali yılında sağlanacak destek paketindeki konut kredilerini, daha sonraki bir tarihte belirlenecek tavan fiyat ile yeniden devreye sokacağını bildirmişti.

Bununla birlikte Lübnan parlamentosu önceki gün, 4 bin konutluk 66 milyon dolar değerindeki konut kredisi destek bütçesini onaylamıştı.

Dün Beyrut’taki Phoenicia Hotel’de yapılan ‘Mint and Print’ konferansı açılışında konuşan Merkez Bankası Başkanı, önemli açıklamalarda bulundu. 2012’den bu yana Merkez Bankası tarafından düzenlenen bu konferansın, ‘sürekli ve küresel düzeyde geliştiğini’ söyleyen Salame, “Bugün, sektörümüze yönelik farklı ilgi alanlarını tartışmak üzere 54 merkez bankası ve kurum temsilcisi bu konferansa katılıyor” dedi.

Salame ayrıca, “Yenilikçi ödeme yöntemlerine yönelik eleştirinin devam etmesi, esas olarak şuan bu çatı altında bulunan uzmanların ve profesyonellerin sıkı çalışmaları, kararlılıkları ve vizyonlarından kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.