Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, mültecilerin Suriye’ye geri dönmemesinden BM’yi sorumlu tuttu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan hükümeti, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşü için aşamalı bir plan üzerinde çalışırken, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) mültecilerle ilgili eleştiriler yöneltti. Hükümet ayrıca, UNHCR yetkililerinin Suriyeli mültecileri korkutarak ülkelerine dönmelerini engellemeye çalıştığını iddia ederek, Arsel bölgesine “Suriyelilere gerçekleri anlatmak için” bir heyet göndereceğini açıkladı.

“AB, BM ve UNHCR, mültecilerin evlerine dönmemesi için direniyor”

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn dün, başkent Beyrut’taki ofisinde Barış ve Özgürlük Koalisyonu Partisi Roberto Fiori başkanlığındaki AB heyeti ile bir araya geldi.

Heyetle görüşen Avn, mülteci krizinin gereğinden fazla uzadığını ve Lübnan’a ekonomik sıkıntılar getirdiğini, krizin daha fazla büyümesi halinde mültecilerin Avrupa’ya yönlendirileceğini ifade etti.

“Biz bu tecrübeyi Filistin meselesinde yaşadık”

BM ve AB’nin son açıklamalarıyla Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüş için “direndiğini” söyleyen Avn, “Suriye’yi son zamanlarda ziyaret ettiniz ve birçok bölgesinin mültecilerin dönüşü için yeterince güvenli olduğunu gözlemlediniz. Buna rağmen mültecilerin dönüşüne karşı direnerek, sığınmacı konusunu uzun sürecek siyasi sürece bağlıyorsunuz. Mülteci krizi, uzun süren siyasi süreçlere bağlanamaz çünkü biz bu tecrübeyi Filistin meselesinde yaşadık. Şuanda topraklarımızda 70 bini aşkın Filistinli mülteci var” açıklamasında bulundu.

Suriye savaşının başta mülteci akımı olmak üzere birçok konuda Lübnan’a olumsuz yansımaları olduğunu dile getiren Avn, çok sayıda mültecinin gelmesiyle birlikte küçük bir coğrafi alana sahip Lübnan’da nüfus yoğunluğunun arttığını dile getirdi.

Lübnan hükümeti, Şam yönetimiyle koordineli çalışma başlattı

Lübnan hükümeti, Suriyeli mültecilerin Şam yönetimiyle koordineli olarak ülkelerine aşamalı bir şekilde dönüşünü ön gören çalışma planının uygulanması için birçok kez BM ve AB ile istişarelerde bulunmuştu.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Lübnan Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler ve Büyükelçiliklerden Sorumlu Müdürü Gadi el-Huri, mülteci krizinin çözümü için Suriyeli mültecilerin aşamalı olarak ülkelerine dönmelerini ön gören bir plan hazırladıklarını söyledi. Gadi el-Huri, UNHCR’nin 15 gün içinde bu konu hakkında harekete geçmezse Lübnan devleti olarak kendi planlarını uygulayacaklarını ifade etti.

“Kendi planımızı uygularız”

Uluslararası taraflarla yardımlaşma konusunda kapıları kapatmadıklarını ve mültecilerin ülkelerine dönmesi için her türlü şartı konuşmaya hazır olduklarını belirten Huri, “UNHCR’den mültecilerin dönüşü için bir plan hazırlamasını istedik aksi takdirde kendi planımızı uygulayacağız” şeklinde konuştu.

Lübnan onları sorumlu tuttu

UNHCR Lübnan Ofisi Temsilcisi Miray Gerar, mültecilerin evlerine dönüşü hakkında uygun bir ortam yaratılması halinde ülkelerine dönmeleri için Suriye tarafıyla müzakere halinde olduklarını söyledi. Huri ise sınırdaki UNHCR yetkililerinin gönüllü olarak Suriye’ye dönmek isteyen mültecilere çeşitli sorular sorarak, dikkatli olmaları gerektiğini ve Suriye’de canlarının garanti altında olmadığını söylediğini ifade etti.

Lübnan: Arsel bölgesine heyet göndereceğiz

Lübnan hükümetinin mültecileri güvenli olmayan yerlere göndermesinin mümkün olmadığını bilmesine rağmen UNHCR’nin bu tarz yaklaşımlarda bulunmasının mültecileri korkuttuğuna belirten Huri, “UNHCR yetkililerinin sebep olduğu korkuların giderilmesi için Arsel bölgesine bir heyet göndereceğiz” dedi.

500 mülteci Suriye’ye geri gönderildi

Lübnan hükümeti, mültecilerin ülkelerine geri dönmesi için Suriye hükümeti ile koordineli bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda yakın zamanda 500 mülteci, Lübnan’ın doğusundan Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Beyt Cen beldesine geri dönmüştü. Benzer bir mülteci hareketliliğinin yakın zamanda Lübnan’ın güneydoğusundaki Arsel bölgesinde de yaşanması bekleniyor.