Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan ordusu 2 ABD uçağını teslim aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ordusu, ABD’nin Lübnan’a askeri destek programı kapsamında, A-29 Super Tucanos model 2 saldırı uçağını teslim aldı. Teslim alma törenine, ABD’nin Lübnan Büyükelçisi Elizabeth Richard, Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn, ABD’li ve Lübnanlı askeri yetkililer katıldı.

Bu iki uçak, ABD-Lübnan askeri görüşmelerinde kararlaştırılan 6 adet A-29 Super Tucanos saldırı uçağının ilk partisi.

Bu uçaklar, havadan yere füze taşıyabilecek ve lazer teknolojisi ile hedefi doğru bir şekilde hedefleyebilecek şekilde geliştirildi.

Ordu, araziyi savunma yeteneğini kanıtladı

Ordunun bu güne kadar saldırı pozisyonunda değil, savunma pozisyonunda olduğuna dikkat çeken Genelkurmay Başkanı Avn şunları kaydetti, “Ordu küçük olmasına rağmen, araziyi savunma yeteneğini kanıtladı.” Avn hava kuvvetlerinin terörle mücadele operasyonlarındaki rolüne vurgu yaparak, “Kısa zamanda hızla son buldu” dedi.

ABD Elçisi Elizabeth Richard, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Bu uçaklar ordunun tehdit ve terörle mücadelesi için bulunuyor. Bu hibe ordunun yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak. 10 yılda 32 bin ordu personeli eğittik. Yaklaşık 1 milyar dolara mal oldu. Bu yılın eğitimleri ise yaklaşık 160 milyar dolar mal oldu”

Super Tucano Brezilya şirketi olan Embraer tarafından üretilen turbo motorlu hafif saldırı uçağıdır. Genellikle terör operasyonlarında ve pilot eğitiminde kullanılmaktadır.

Lübnan ordu komutanı geçtiğimiz hafta terörle mücadele kapsamında Elizabeth Richard ve İngiliz Büyükelçisi Gogo Shutter ile Lübnan ordusunun askeri mühimmat ve teçhizat ihtiyacını ele almak ve 2009 yılın bu yana anlaşmaya varılan yıllık program kapsamında ABD’nin Lübnan’a sunduğu askeri yardımı tamamlamak için bir görüşme gerçekleştirmişti.