Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan Ordusu, Arsal zaferini kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Ordu Komutanlığı, doğu sınırındaki DEAŞ varlığına son vermek için ‘Carud’un Doğuşu’ operasyonuna katılan birliklerini dün ödüllendirdi ve Lübnan Ordusu Genelkurmay Başkanı Joseph Aoun’un liderliğinde, ülkenin doğusunda bulunan, Riyak hava üssünde bir kutlama düzenlendi. Kutlama sırasında ödüllendirilen birliklere ve yaralılara madalyalar takıldı. Askeri operasyon sırasında ölen 7 askerin hatıra plaketleri ailelerine teslim edildi.

Gözlemcilere göre, Beyrut’un merkezinde gerçekleştirilmesi planlanan, Savunma ve Turizm Bakanlarının çağrıldığı tören, zaman kısıtlığı, güvenlik ve lojistik düzenlemelerin eksikliği sebepleriyle ertelenmiş, daha sonrasında gerginliklerin durulmasıyla ordunun ilişkisinin düzelmesi adına bu kutlama gerçekleştirildi.

General Aoun, kutlamada yaptığı konuşmada, devletin, bölgesel ve içsel zorluklar karşısında daha dayanıklı olacağını ve ülkedeki kalkınmanın ve ekonomik iyileşmenin artacağını vurgulayarak, ‘Carud’un Doğuşu’ operasyonunun, tüm askeri standartlara ve çözüm hızındaki ilkelere göre daha başarılı olduğunu ve birkaç gün içerisinde de tamamlanacağını söyledi.
General, ‘Carud’un Doğuşu’ operasyonunun ardından, ordunun güney sınırında savunmada kalması için konuşlandırıldığını, sınır güvenliğini sağlamak, kasaba ve köylerde halkın metanetini güçlendirmek ve bölgede istikrarı bozmaya çalışan bütün düşman girişimleriyle yüzleşmek için, uluslararası kuvvetlerle koordinasyon içinde olduklarını belirtti.

Hizbullah’ın, Arsal bölgesinde Heyetu Tahriru’ş-Şam’a (HTŞ) karşı yaptığı operasyon, ordunun, doğu sınırında başlattığı askeri operasyon ve Hizbullah ile Suriye rejiminin, DEAŞ’a karşı başlattığı saldırılar, örgüt militanlarının Deyr-i Zor’a kaçmasıyla sonuçlandı.

Suriye karşıtı ‘14 Mart Güçleri Cephesi’, Hizbullah’ın, ordunun birçok askerini öldüren DEAŞ üyelerinin sınır dışı edilmesini onaylayarak, orduyu savaşa son vermeye zorlamış olduğunu düşünüyor. Savunma stratejisi dosyası ise tamamen kapatılmasının ardından, 2012 yılında Suriye savaşına katılan Hizbullah’ın kararıyla yeniden açıldı.