Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan ordusu ‘Dağların Şafağı’ operasyonun ardından güney birliklerini güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’ın doğu sınırlarındaki terör örgütlerinin temizlenmesini sağlayan ‘Dağların Şafağı’ operasyonun bitmesinin akabinde ordu bölgedeki etkinliğini artırmayı sürdürüyor. Lübnan ordusunun stratejisi, etkili bir istihbarat çalışması ile uyuyan hücreleri bulma ve Lübnan ile İsrail’i bölen Mavi Hat boyunca askeri birlikleri güçlendirme üzerine kurulu.

Gözlemciler, Lübnan ordusunun doğudaki silahlı gruplara yönelik operasyonlarını sonlandıran askeri birliklerini geri çekerek güneydeki askeri birliklere takviye ettiğini belirtiyor. Ayrıca İsrail işgali altındaki Filistin bölgelerinin kuzeyinde gerçekleştirilen uçuşlar ile Lübnan hava sahasının ihlal edilmesi arasında herhangi bir bağ bulunmadığını vurguluyor. Siyasi analistlere göre bu durum güney Lübnan’da olası bir askeri çatışmanın göstergesi değil.

DEAŞ tarafından kaçırıldıktan birkaç ay sonra öldürülen Lübnan askerleri için düzenlenen anma töreninde konuşan Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Aoun, “Doğu sınırındaki terör tehdidinin bitirilmesinin ardından, Lübnan Ordusu, İsrail’in yarattığı tehlike ve Lübnan’a yönelik olası saldırılarına karşı dikkatli olmaya odaklandı” ifadelerini kullandı.

Lübnanlılar, özellikle son günlerde İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen büyük askeri tatbikatın ardından Hizbullah ile İsrail arasında yaşanabilecek olası bir askeri çatışmadan korkuyor. İsrail tatbikatının güney Lübnan köylerinde Hizbullah’la yaptığı savaşa benzediği ve bu tatbikatı Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın Lübnan ordusunu güney sınırı da dâhil olmak üzere bölgeyi korumaya davet ettiği konuşmasından sonra gerçekleştirdiği belirtiliyor. Ancak Lübnanlı askeri kaynaklar Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada Dağların Şafağı operasyonundan sonra, askeri önceliklerin güney sınırı da dahil olmak üzere kendi asli görevlerine dönmeye başladığını belirtti.

Lübnanlı askeri kaynaklar, ordunun Lübnan’daki her bölgeye konuşlandırılmasına karar verilmesiyle güneydeki bazı tugay ve muharip birliklere takviyelerin yapılacağını vurguladı.

Ordunun rutin görevleri kapsamında güneydeki birliklerini güçlendireceğini belirten kaynaklar, bu takviyelerin, İsrail işgali altındaki Filistin kuzey topraklarıyla ilgisi olmadığını aktardı.

Askeri Strateji Uzmanı Tuğgeneral Halid Hamade de bu aşama İsrail ile herhangi bir askeri çatışma ihtimalinin uzak olduğunu ifade etti. Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan Tuğgeneral Halid Hamade, “Tüm taraflar, BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararına saygı durmak zorundalar. Kimse sınırlarının dışında harekatta bulunamaz” ifadesini kullandı.

Ordunun, yeniden konuşlandırılması çerçevesinde güneye takviye edildiğini ve kara sınır koruma birliklerinin eski konumlarına geri dönmesinin sağladığını belirten Tuğgeneral Halid Hamade, “Hizbullah’ın ister Lübnan içerisinde isterse Suriye’deki bazı önerileri, kendi koşullarını iyileştirmekten öte bir şey değil” dedi. “Halen onlarla başa çıkabilecek durumdayız” vurgusunu yaptı.