Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan ordusu, DEAŞ’ı Arsal kırsalında köşeye sıkıştırdı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ehli’ş-Şam grubu militanları ve aileleri, Lübnan Arsal kırsalından ayrılarak, Şam kırsalı doğusundaki Kalamon’a ulaştı. Böylelikle Suriye sınırı, tamamen Suriyeli silahlı muhaliflerden arındırıldı.

Bölgede varlığını koruyan Lübnan ordusu ise, Arsal kırsalı ve Elka bölgelerinde DEAŞ ile çatışmaya girmek için hazırlığa başladı.

Şark-ul Evsat’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre , Lübnan ordusu, Ehli’ş Şam Tugayları tarafından terk edilen bölgeye girdi ve bölgeyi döşenen mayın ve tuzaklardan temizlemeye başladı. Ordu ayrıca, DEAŞ örgütünün hareketlerini kontrol etmek amacıyla bölgedeki tepelere konuşlandı.

İlerleyen saatlerde Lübnan ordusu komutanı İmad Joseph Avn tarafından vakti belirlenecek olan çatışmanın arifesinde, askeri kaynaklar, Carud’u Deaş’tan özgürleştiren ordu birliklerinin, örgüt üzerine çember kuracağını vurguladı.

Lübnan ordusu komutanı İmad Joseph Avn, Arsal kırsalında bulunan DEAŞ’lıları, çember alacaklarını belirtti.

Bölgedeki gelişmeleri an be an takip etmek amacıyla Yerze’deki karargâh içerisine operasyon odası kurulduğunu açıklayan askeri kaynaklar, bölgedeki gelişmelerin medya organları aracılığıyla Lübnan kamuoyuna aktarılması için bir plan geliştirileceğini duyurdu.

Lübnan ordusu Arsal kırsalındaki DEAŞ mevzilerine füze fırlattı. Ordu komutanlığındaki Rehberlik Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre, ordu birlikleri, dün sabah saatlerinde Arsal bölgesinden Vadi Humeyd ve Merah el-Şeyh bölgelerine ilerledi. Bu çerçevede operasyonlar gerçekleştiren ordu birliklerinin hedefi, bölgedeki teröristleri köşeye sıkıştırmak olduğunu açıklandı.

Arsal ve civarından ayrılan Ehli-ş Şam grubu ve aileleri, Şam kırsalındaki Doğu Kalamun bölgesine ulaştı. Kaynaklar, söz konusu grubun, Suriyeli mülteciler eşliğinde Salı sabahı bölgeye ulaştıklarını belirtti. Ayrıca kafilenin aralarında sivil ve askerlerin de bulunduğu yaklaşık 3500 kişiden oluştuğunu ve 14 otobüs ve Lübnan Kızıl Haçı tıbbi araçları eşliğinde bölgeye ulaştığı kaydedildi.

Ehli-ş Şam grubunun silahlarını bırakıp, rejim ile anlaşma yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Ancak Kalamun’daki muhalif askeri kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalara göre, önlerinde gerçekten dar seçenekler bulunurken, belde ve köylerine geri dönmeleri mümkün görünmüyor.