Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da uyuşturucu baronu Ali İsmail öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da uyuşturucu kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda aralarında ülkenin en tehlikeli uyuşturucu satıcısının da bulunduğu ordu güçlerine ateş açan 8 kişi öldürüldü. Yapılan açıklamalarda çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildiği kaydedildi.

Lübnan Ordu Komutanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkenin doğusunda uyuşturucu ticareti suçundan aranan şahısların bulunduğu yerlere baskınlar düzenlendiğini duyurdu. Operasyonlarda silahlı 8 kişinin öldürüldüğünü ve 6’sı yaralı olmak üzere 41 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’a konuşan askeri kaynaklar söz konusu operasyonun “nitelikli ve çok önemli” olduğunu söyledi. En tehlikeliler listesinde yer alan ve ülkenin başlıca uyuşturucu satıcılarından biri olduğu belirtilen Ali İsmail adlı şahsın öldürüldüğünü aktardılar. Kaynaklar, İsmail ve beraberindekilerin kaçmaya çalışırken ordu güçlerine ateş açtığını belirttiler.

Operasyonlara çok sayıda askeri birliğin ve yardımcı hava kuvvetlerinin katıldığını belirten kaynaklar açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ordu, tespit ettiği suçluları takibe alarak bir süredir operasyona hazırlık yapıyordu. Şunu belirtmek gerekir ki operasyonun hedefinde bir apartman dairesine yerleştikleri tespit edilen Ali İsmail adlı şahıs ve ekibi vardı.”

Ordu liderliği tarafından yapılan iki ayrı açıklamada birliklerin, uyuşturucu ticareti yapma suçundan hakkında tutuklama emri bulunan Ali İsmail’i ve beraberindeki silahlı grubu bulmak için Brital kasabasında düzenlendiği operasyonda söz konusu grubun ateş açmaları nedeniyle askeri güçlerin misilleme yapmak zorunda kaldığı belirtildi. Operasyon sonucunda silahlı 8 kişinin öldürüldüğü ve 6’sı yaralı olmak üzere 41 kişinin tutuklandığı ifade edildi. Ele geçirilen silahların, uyuşturucunun ve yakalanan şahısların yetkili mercilere teslim edildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca bölgede görevlendirilen ordu güçlerinin kalan suçluları tutuklamak için gerekli önlemleri almaya devam ettiği bilgisi verildi.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nda (NNA) operasyona ilişkin çıkan haberlerde de baskın düzenlenen grup ile çatışma yaşandığı ve aralarında Ali Zeyd İsmail’in de bulunduğu 8 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca onlarca Lübnanlının ve Suriyelinin tutuklandığı, silahlara ve uyuşturuculara el koyulduğu, şehrin girişinde ve çevresinde helikopterin devriye gezdiği aktarıldı. Haberde sıkı güvenlik önlemlerinin devam ettiği kaydedildi. Ajans daha sonra bölgedeki güvenlik kordonunu kaldırdığını ve trafik akışının normal seyrine dönmesine izin verildiği bilgisini verdi.