Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan ordusunu zehirlemeyi planlayan DEAŞ üyesi tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan kamu güvenliği tarafından dün yapılan açıklamaya göre, ordu tarafından kullanılan bir su tankına zehir koyarak askerleri zehirlemeyi planladığını itiraf eden DEAŞ terör örgütü üyesi bir Filistinli mülteci tutuklandı.

27 yaşındaki tutuklunun, Suriye’deki örgüt kadrolarından biriyle ilişkili olduğunu ve Ebu Cellad ismiyle tanındığını itiraf ettiği öğrenildi.

Tutuklunun ayrıca, patlayıcı ürettiğini ve zehirli maddeler hazırladığını söylediği, son olarak yabancı bir ülkede ikamet eden bir kişiyle birlikte zehir hazırladıklarını ve bu kişiyle iki ayrı operasyon planladıklarını itiraf ettiği belirtildi.

Söz konusu operasyonlardan ilkinin, askeri kışlalara taşınan su tanklarından birine zehir konulması işlemi olduğu ve böylece, olabildiğince çok askerin öldürmesinin planlandığı kaydedildi. İkinci operasyonun ise yabancı bir ülkedeki genel törenlerden birinde dağıtılacak yemeğe zehir katılarak toplu zehirlenmeye yol açmak olduğu öğrenildi.

Kamu güvenliği tarafından yürütülen soruşturmanın ardından dosya, ilgili yargı birimine sevk edildi. Güvenlik, olaya karışan diğer kimseleri aramaya devam ediyor.

Suriye’deki çatışmaların patlak vermesinden bu yana, Lübnan güvenlik hizmetleri düzenli olarak DEAŞ örgütüyle bağlantılı olduğu tespit edilen veya örgütle temas halinde olup, orduya kadar uzanan bir dizi saldırı planlayan Lübnanlı, Suriyeli ve Filistinli bazı kişileri tutukladı. Söz konusu kişiler, askeri mahkemeler tarafından yargılansa da, yüzlerce benzer davada olduğu gibi yargılama süreci yavaş ilerliyor.

Son yıllarda Lübnan, bazıları terör örgütü DEAŞ tarafından üstlenilen bombalı araçlarla gerçekleştirilen saldırılara tanık oldu.

2017 yılının yaz aylarında da terör örgütü unsurlarının, Lübnan-Suriye sınırında bulunan dağlardaki sığınaklarından çıktıkları görülmüştü.