Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan; Roma, Paris ve Brüksel konferanslarında Almanya’dan destek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dört gün süren Ortadoğu turunun ikinci durağı olan Lübnan ziyaretine pazartesi günü öğleden sonra başladı. Steinmeier, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Başbakan Saad Hariri ve dini liderler ile bira araya geldi.

Lübnanlı yetkililer, Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Paris, Roma ve Brüksel’de yapılacak olan üç uluslararası konferansta Lübnan’ı desteklemesini istedi. Steinmeier, Lübnan Başbakanı ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletme ve işbirliğini artırma yollarını ele aldı.

Görüşmelerin ardından açıklama yapan Hariri, Steinmeier ile Lübnan için ordu ve güvenlik güçlerini destekleme (Roma 2), Lübnan ekonomisini destekleme (Paris) ve Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yapan ülkeleri destekleme (Brüksel) başlıklarında düzenlenecek uluslararası konferanslara Almanya’nın katılımını görüştüklerini belirtti.

Ulusal haber ajansının aktardığına göre Steinmeier, Almanya’nın Lübnan’a sağladığı yardımlardan ötürü memnuniyetini dile getiren ve Lübnan’da görev yapan BM Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) güçlendirilmesinde Almanya’nın sağladığı katkı için kendisine teşekkür eden Nebih Berri ile de bir araya geldi. Berri, Almanya tarafından sağlanabilecek en önemli yardımın Suriye’deki siyasi çözüme yardımcı olması olduğunu vurguladı. Meclis Başkanı Berri, Alman mevkidaşı ile yaptığı görüşmede de İsrail’in deniz sınırını hedef almak için kara sınırına ördüğü duvarı gündeme getirdi.

Görüşmelerin ardından Daru’l Fetva Kurumu’na geçen Cumhurbaşkanı Steinmeier, Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan’ın ev sahipliğinde ülkedeki dini liderlerle bir araya geldi. Deryan, Lübnan’da farklı dinlerin bir arada ve barış içerisinde yaşamasının önemini vurguladığı konuşmasında Kudüs ve Filistin işgali sona ermediği sürece bölgede istikrarın tam olarak sağlanamayacağını belirtti. Müftü, Berlin’i Lübnan’a ekonomik ve güvenlik destek verilmesinin hedeflendiği Roma, Paris ve Brüksel konferanslarında ülkelerine destek olmaya” çağırdı.

Dinlerin özellikle Ortadoğu’da önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Steinmeier da toplumların tüm farklılıklarına rağmen dinlerin sağlamış olduğu barış sayesinde bir arada yaşadıklarını ifade etti.

Steinmeier, UNIFIL’in deniz barış gücüne katılan Alman deniz gücünü Beyrut Limanı’ndaki Magdeburg F 261 savaş gemisini denetlemesinin ardından Alman deniz kuvvetlerinin Lübnan’daki UNIFIL kuvvetindeki rolüne dikkat çektiği bir de konuşma yaptı.