Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan: Şam ile diyalog çağrılarının istihbarat üzerindeki etkileri kaygılandırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Özgür Vatanseverlik Hareketi, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin sorunlarını çözmek için, Suriye rejimi ile iletişim kurma çağrısını yenilerken, ismini vermek istemeyen Lübnanlı bir bakan Şarku’l-Avsat’a bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Suriye Milliyetçi Sosyalist Partisinden Devlet Bakanı Ali Kanso’nun, Suriye rejimi müttefiklerinin Suriye rejimi ve ordusu ile koordinasyon kurulması çağrısına dayanarak; İran ve Suriye tarafından k istenen Suriye ile normalleşme çağrısını, bakanlar kuruluna sunduğu belirtildi. Ancak Lübnan ve bölgedeki mevcut şartlarda, dikkat çeken ve patlamaya hazır bir bomba olarak değerlendirilen bu planın, henüz ne yeri ne de zamanı olduğu düşünülüyor.

Bakana göre bu plan, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın bu çerçevede söyledikleri ile örtüşüyor. Bakan, Hizbullah’ın hiç şüphesiz Suriye’de olan bitenler bağlamında Suriye rejimini canlandırmak ve tüm tarafları Lübnan’da bir çatı altında toplamak için, Suriye’yi en azından ekonomik ve istihbarat alanlarında Lübnan’a geri döndürmeye çalıştığını düşünüyor. Suriye rejimini takip eden partiler, siyasi akımlar, bakanlar ve milletvekilleri tarafından sürekli dile getirilen söylemlerin bunu açıkça gösterdiğine dikkat çekerek, Nasrallah’ın konuşmasının ardından, siyasi arenada gerilimin ve zor günlerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Hizbullah’ın; Arsal, el-Ka’a tepeleri ve Ras Baalbek’teki anlaşma ile ‘dağların şafağı’ operasyonunda açık bir zafer kazanmış olan Lübnan ordusunun moraline ve zaferlerine ortak olmaya çalıştığını düşünüyor.

Nasrallah’ın yaptığı son konuşmasında, “halk, direniş ve ordu” üçlemesinin ardından, Suriye ordusunu dördüncü bir denklem olarak eklemesinin yankıları, siyasi liderler ve önde gelenler tarafından yöneltilen eleştiri dalgaları ile devam ediyor. Lübnanlı Bakan, bazı siyasetçilerin ve askeri liderlerin, önlerine çıkan Lübnanlı şehit askerlerin cesetlerinin ortaya çıkarılması ile ilgili sorumluluktan kaçtıklarına işaret ederek, Hizbullah ve Suriye rejimi tarafından DEAŞ’a güvenli koridorlar açılmasının, Lübnan ordusunu ve şehit ailelerini sırtlarından bıçaklamak olduğunu belirtti.

Lübnan Gelecek Hareketi (FM) liderlerinden ve eski milletvekili Mustafa Alluş, Nasrallah’ın konuşmalarının, geniş bir bilgi alanını ele geçirmek ve insanların bilgi kaynağı olarak ilgisini her an kendisine çekmeye çalışmak gibi temel kaygılar sebebiyle, sadece içeriği ile değil, neredeyse her gün yaptığı konuşma sayıları ile de bir paradoks içinde olduğu görüşünde. Alluş Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamalarda, “Gerçek kriz, Hizbullah’ın bugünkü Suriye’nin karanlık ortamında ve İran’ın payının şu anki belirsizliğinin gölgesinde yaptığı anlaşmalar ve yaşanan gelişmelerin ardından gelecek aylarda ortaya çıkacaktır” dedi.

Alluş, bazı bakanların Şam’ı ziyaret etmelerinin ardından, Suriye rejimiyle normalleşme konusunda bilgi verdikleri bakanlar kurulunda yaşananlar için ise, “Mesele, Lübnan siyasi arenasında olumsuz bir tartışmaya dönüştü. Ancak hiçbir taraf diğerini utandıramayacak ve onu istemediği konumlara sürükleyemeyecektir. Aynı zamanda bu dosyalar çerçevesinde hükümeti bölünmeye sevkedecek herhangi bir etken yoktur” dedi.