Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan seçimleri bugün 6 Arap ülkesinde gerçekleşiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’daki milletvekili seçimlerinin ilk aşaması bugün itibariyle başlayacak. Seçim, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Umman Sultanlığı olmak üzere altı Arap ülkesinden göçmenlerin katılımıyla gerçekleşecek.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yurtdışındaki seçimlerin ikinci aşamasının, Pazar günü Guadeloupe adasının yanı sıra 33 ülkede gerçekleşeceğini belirtti.

Oylama, Avustralya’nın doğu kıyısından Beyrut’ta Cumartesi, Pazar günü gece yarısında başlayacak ve Pazartesi günü sabah 8’de sona erecek. Oylama ABD’nin batı sahili saatiyle akşam 10’da kapanacak.

Bakanlık, yaptığı açıklamada, yurtdışında yapılan oylamaların, çeşitli oy verme merkezlerinden oylama saatlerinde merkezde bulunan operasyon odası aracılığıyla derhal aktarılacağını belirtti. Yerel ve yabancı medyanın bakanlıktaki bu sürece ayak uydurmasını sağlayacağını da ekledi.

Öte yandan, mevcut seçim yasası, ilk defa, yabancı ülkelerdeki Lübnanlı seçmenlerin parlamento seçimlerinde oy kullanmasına izin veriyor. 6 kıtada 40 ülkede kayıtlı 82.970 seçmen vardı, 232 oy kullanma istasyonu ile 96 merkez onlar için tahsis edildi.

İçişleri Bakanlığı ve belediyeler, Lübnan vatandaşlarına Lübnan’daki ve yurtdışındaki parlamento seçimlerinde belirtilen oy kullanma merkezlerini gösteren bir başvuruyu internet sitesinde başlattı.

Bakanlar Kurulunda 16 Haziran 2017’de onaylanan ve meclise gönderilen yeni seçim yasası, seçime katılan her partinin aldığı oy oranında milletvekili çıkarabileceği nispi temsil sistemini içeriyor.

Lübnan’da, Cumhurbaşkanı Maruni Hristiyan, Başbakan Sünni, Meclis Başkanı ise Şii kontenjanından seçiliyor.

Ülke çapındaki toplam 15 seçim bölgesinde ise Hristiyanların sandalye dağılımı, 34 Maruni, 14 Ortodoks Rum, 8 Katolik Rum, 6 Ermeni, 1 Anglikan, 1’i küçük azınlıklar şeklinde. Müslümanlara 27’si Sünni, 27’si Şii olmak üzere sandalye ayrılırken diğer inanç grupları için de 8 Dürzi, 2 Nusayri kontenjanı bulunuyor.

Adayların ittifakı anlamına gelen her “seçim listesi” tüm kontenjanlardan kendi adayını gösteriyor.

Ayrıca Yeni Seçim Yasasına göre yurt dışında yaşayan Lübnanlılar da oy kullanabilecek.