Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan seçimlerinde ‘Müstakbel’ ve ‘Ketaib’ adaylarından İran’a kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Genel Seçimleri’ne katılan ‘Müstakbel Hareketi’ ve ‘Lübnan Kuvvetleri’ (Ketaib) Partisi adayları, İran’ı 2015 yılından beri Lübnanlı mühendis Nizar Zakka’yı tutuklu bulundurmasından dolayı kınadı.

Müstakbel, İran’ın tavrının Lübnan’a doğrudan düşmanlık anlamına geldiğini savunuyor.

Zakka’nın ailesi, Müstakbel Genel Sekreteri Ahmed Hariri ve Ketaib Genel Sekreteri Chantal Sarkis ‘Lübnanlıları kaçırma siyasetine karşı duruş’ başlıklı ortak bir bildiri yayınladı.

Müstakbel ve Ketaib, bu bildiriyle birlikte, İran’ın, Cumhurbaşkanlığının resmi davetinde kendisini ziyaret eden Nizar Zakka’yı alı koymasını kınamış oldu. Bildiride Tahran rejiminin tavrı “Lübnan’a ve Lübnan Halkına doğrudan saldırı olarak” değerlendirildi.

Bildiride, “İran’ın Nizar’ı Evin Hapishanesinde tutmaya devam etmesi; gerek siyasi, gerekse halk tabakasının desteği ile korunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Nizar Zakka, hakkında bir çok işkence ve ölüm iddiası bulunan Evin hapishanesinden tutuluyor. Avukatlarıyla görüştürülen Zakka, “hakkında sadece iki partinin değil tüm Lübnan partilerinin ortak bir tavır alması gerektiğini, hiçbir suç işlememesine ve resmi bir davetle Tahran’a gitmesine rağmen haksız biçimde alıkonulduğunu” belirtti.

Lübnan’da 6 Mayıs genel seçimlerine ittifak yaparak katılan Sünni “Müstakbel” ve Maruni Hrıstiyan “Ketaib” partisi İran’ın desteklediği Şii Hizbullah’a karşı duruşlarıyla tanınıyor.