Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, Sisi’yi Arap Ekonomi Zirvesi’ne davet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil dün Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin katılımıyla düzenlenen toplantıda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin Beyrut’taki Arap Ekonomi Zirvesi’ne davet edildiği mektubu teslim etti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, Basil’in Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Ocak ayında Beyrut’ta düzenlenecek Arap Ekonomi Zirvesi için gönderdiği davet mektubunu Cumhurbaşkanı Sisi’ye verdiğini açıkladı.

Sözcü, Basil’in mektubunda Mısır ve Lübnan ilişkilerini her alanda güçlendirmek ve hâlihazırda Arap dünyasının karşı karşıya olduğu farklı sorunlar karşısında iki ülke arasında işbirliğini sürdürmek isteğini belirttiğini aktardı.

Daveti memnuniyetle karşılayan Sisi, iki ülke arasındaki ilişkilere ve kardeşlik bağına övgüde bulundu.

Sisi, Mısır’ın kardeş Lübnan halkına ve çeşitli kimliklerin bir arada yaşayışını sürdürme çabalarına tam destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Basil, Lübnan siyasetindeki gelişmelerin adalet ve doğru temsil kriterlerine sahip hükümetin oluşumuna doğru olumlu yönde ilerlediğini ve Lübnan’ın tüm kesimleri kapsayıcı bir ulusal birlik hükümetine sahip olacağını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Sisi’nin Lübnan Dışişleri Bakanı’nı memnuniyetle karşıladığını ve Mişel Avn’a selamlarını iletmesini talep ettiğini belirterek Cumhurbaşkanı’nın Lübnan’ın hükümet kurma çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Sözcü, bu çabaların Lübnan’ın ulusal birliğinin ve istikrarının güçlenmesi için en yakın zamanda başarıyla taçlanmasını temenni ettiğini vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, görüşmede gelecek dönemlerde Mısır-Lübnan ilişkilerini geliştirme amacıyla özellikle enerji, ticaret ve yatırım alanlarında ikili işbirliğinin yanı sıra bazı bölgesel sorunların gündeme geldiğini söyledi.

Lübnan Dışişleri Bakanı, Mısır ziyaretini aynı gün içinde tamamlayarak ülkeden ayrıldı.