Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan turizmine Avrupa dopingi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Paula Astih

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte, Lübnan’a seyahat yasağının kaldırılmasını bekleyen Körfez turistlerinin sayısında düşüş gözlemlenirken Avrupalı turist sayısında artış devam ediyor. Amerikalı ve Avrupalı turistleri Lübnan’a çeken temel faktörlerden biri olan kültür ve müzik festivalleri, bu ay başlarken, Lübnan Turizm Bakanı Avadis Kaydanyan’a göre bu yıl azalan festival sayısı, turist sayısını etkilemeyebilir.

Körfez’den gelen turist sayısı düşüşte

Kaydanyan, başta Beyrut olmak üzere Lübnan’ı ziyaret eden Körfez turisti sayısında geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 30 ila 40 arasında düşüşün görüldüğünü açıkladı. Bakan Kaydanyan yaptığı konuşmada, “Körfez büyükelçileri, hükümetin kurulmasından sonra yasağın kaldırılması durumunda Körfez turistlerinin sayısında olumlu bir gelişme görülebileceğini söyledi” dedi.

Yabancı turist sayısı arttı

Kaydanyan Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Buna karşılık özellikle Fransız, Alman ve İngiliz olmak üzere Avrupalı turist sayısındaki artışın yanı sıra geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 oranında Brezilyalı turist sayısında artış gözlemledik. Ayrıca Kanada ve Amerikalı turistlerin sayısında da artış kaydettik” diye konuştu.

4 eksenli strateji

Son 2 yılda Lübnan Turizm Bakanlığı dört ana eksene dayanan yeni bir strateji benimsedi. Bu 4 ana eksenin ilki, Lübnan’ın hedefini güçlendirmesi ve yabancı turizm şirketlerine pazarlama yapması. İkincisi bölgesel ve uluslararası turizm şirketleri ile işbirliği içinde Lübnan’ın bölgesel ve uluslararası konferans ve iş merkezi haline getirilmesi. Üçüncüsü, yurtdışındaki Lübnanlıların ülkeyi ziyaret etmeleri için teşvik edilmesi ve son olarak farklı turizm şirketleri arasındaki işbirliğinin kurulmasına odaklanarak, turizm gelişimini sürdürmek için dijital araçların hazırlanması.

Bakan Kaydanyan Fransa’ya yaptığı son ziyarette, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki turistleri Lübnan’a çekmek için Avrupa ve dünya pazarlarında ‘Turizm gelişimi için yeni turizm stratejisi’ başlattı.

Hükümetin kurulmasının turizme etkisi

Turizm uzmanlarına göre bu yıl Lübnan, turizm alanında yükselişin kaydedildiği 2017 yılında benzer bir turizm mevsimi geçirecek. Fakat Turizm Bakanı Kaydanyan, şimdiye kadar yapılan rezervasyonların beklenilen seviyede olmadığın vurgulayarak, hızlı bir şekilde hükümetin kurulması durumunda verilerin değişebileceğini ifade etti.

“Turist sayısında artış yaşanmasını bekliyoruz”

Buna karşılık, Lübnan’daki Otel Sahipleri Sendikası Genel Sekreteri Vadih Kenan, 2017 sezonunda özellikle Suudi Arabistan’dan gelen turistler olmak üzere Körfez turistlerinin sayısının yüzde 100 oranında bir artış kaydettiğine dikkati çekerek, 2018 yaz sezonu için geçtiğimiz yıla kıyasla daha iyimser olduğunu söyledi. Kenan Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu yıl, Körfez turizm şirketlerinin Lübnan pazarına gösterdiği ilgi nedeniyle turist sayısında artış yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

Fransızlar ilgi gösterdi

Lübnan’ın başta Fransa olmak üzere Avrupa’da yeni pazarlar açmasındaki başarısına değinen Kenan, Fransız turist sayısında önemli bir artış olduğunu belirtti.

Lübnan’ın özellikle de Avrupa piyasasında, yeni pazarlar açmasının başarısından söz eden Kenan, Ekim ve Kasım aylarında emekli Avrupalı turist gruplarının rezervasyonlarında kayda değer bir artış kaydedildiğini ifade ederek, turizm sezonunun yaz ile sınırlı kalmayıp ilkbahar ve sonbahar turizmini de kapsamasının muhtemel olduğunu belirtti.

Suriye ile Ürdün arasındaki kara sınırının açılması

Lübnanlı yetkililer, Suriye ile Ürdün arasındaki kara sınırının açılmasının sadece tarım ve sanayi sektöründeki olumlu gelişmelerle sınırlı kalmadığını, aynı zamanda kara yoluyla seyahat etmeyi tercih eden Ürdünlü ve Körfez turistlerini de çekmeyi başararak, turizm sektörüne de katkı sağlamayı başardığını açıkladı.

Turizm Bakanlığı, geçmiş yıllarda Lübnan hazinesine 800 milyon dolarlık katkı sağlayan turizm sektörünün, ekonominin temel dayanaklarından biri haline geldiğini belirtti.