Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, UNHCR’ye yapılan oturma izni başvurularını durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Suriyeliler tarafından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu’na (UNHCR) yapılan oturma izni taleplerini durdurduklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, Basil’in bakanlığa ve Lübnan’daki UNHCR bürosuna sunulan oturma izni taleplerinin durdurulması için talimatlar verdiği ve UNHCR hakkında incelemeler başlatılması talebinde bulunduğu bildirildi.

UNHCR’ye yönelik tedbirler hayata geçirilecek

Basil, Cuma günü Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünü engellemekle suçladığı Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı UNHCR’ye karşı alınacak tedbirlerin bugün uygulanmaya başlayacağını açıklamıştı.

Mülteci sorunu krize dönüştü

Basil, Perşembe gecesi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada UNHCR’ye karşı icraatlerin yarın başlayacağını ve Lübnan’ın göçmenlerin dönüşünü sağlama politikasına karşı çıkan her kuruluş karşısında duracağını vurguladı. Basil, UNHCR’nin ülkelerine dönmek isteyen Suriyelileri korkuttuğunu ve buna dair bilgilerin yanı sıra görgü tanıklarının da olduğunu belirtti.

UNHCR’nin, Lübnan’ın göçmenlerin yerleşimini ve Suriyeli göçmenlerin Lübnan’da entegre olmasına karşı çıkan politikasıyla karşı karşıya olduğunu belirten Basil, bu nedenle UNHCR’ye karşı ilk icraatlerin yarın başlayacağını ifade etti.

Lübnan ve UNHCR arasında gerginlik artıyor

Taraflar arasındaki gerginlik UNHCR’nin geçtiğimiz Nisan ayında güvenlik ve insani durum uyarısında bulunarak, Suriye’ye dönmek isteyen 500 mültecinin operasyonuna katılmayacağını açıklamasıyla birlikte arttı.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı UNHCR’nin bu tutumunu ‘mültecileri korkutmak’ olarak değerlendirerek, bu durumun UNHCR çalışmalarını yeniden gözden geçirmeye ittiğini bildirdi.

Uluslararası örgütler, Lübnan’ı mültecilerin dönüşleri konusunda baskı uygulamaması için uyardı.

“Suriyelilerin Lübnan’da kalma süreleri uzamayacak”

Lübnan Genel Güvenlik Müdürü Abbas İbrahim, Mayıs ayının sonlarında yaptığı açıklamada “Suriyelilerin Lübnan’da kalma süreleri uzamayacak. Bu dosyanın sonuçlanması için yetkililer yoğun olarak çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan için sorun oluşturuyor

Lübnan’da şu anda savaştan kaçan 1,5 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. UNHCR’nin kayıtlarına göre ise bu rakam 1 milyon. Lübnan’daki Suriyeli mülteciler, zayıf potansiyeli olan bu küçük ülke için sosyal ve ekonomik yük oluşturuyor.

Uluslararası kurumlar ve sivil toplum kuruluşları, ülkeye yardım sağlayarak, ekonomik hareketin yeniden canlandırılmasına katkıda bulunacaklarını vurguladı.

Yarıdan fazlası komşu ülkelerde

2011’den beri devam eden iç savaş nedeniyle, Suriye nüfusunun yarısından fazlası komşu ülkeler Lübnan, Türkiye ve Ürdün’de bulunuyor.