Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da, üst düzey bir subaya saldırı planlayan DEAŞ militanı tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan ordusu tarafından yapılan açıklamada, emniyet güçlerine karşı saldırı planlayan DEAŞ terör örgütünden olduğu şüphelenilen bir kişi tutuklandı.

Açıklamada, tutuklanan kişinin Suriye’deki DEAŞ unsurları tarafından gönderildiği ve ordudaki üst düzey bir subaya suikast düzenlenmek için subayın evini izlediği bildirildi.

Yapılan açıklamada şüpheli hakkında, “Ülkenin kuzeyindeki köylerde, orduya karşı gerçekleştirilen saldırıların yanı sıra, suikast operasyonu gerçekleştirmek için gerekli olan silah ve patlayıcıların temin edilmesi için çalıştı” ifadeleri yer aldı.

Bir güvenlik kaynağı, yetkililer tarafından tutuklanan şüphelinin Suriye-Lübnan sınırında bulunan Vadi Halid köyünden bir Lübnanlı olduğunu bildirdi.

Son yıllarda, Lübnan’daki saldırılar, komşu Suriye topraklarını kontrol eden DEAŞ ile ilişkilendirildi.

Ancak Lübnan, Hizbullah’ın Esed hükümeti yanında yer aldığı 6 yıllık savaş boyunca, Suriye’deki şiddet olaylarından büyük oranda kaçındı.

Lübnan ordusu, tutuklunun ABD tarafından desteklenen silahlı muhalif gruplar tarafından kontrol altına alınmadan önce Rakka kentinde bulunan DEAŞ unsurlarından emir aldığını, Suriye-Lübnan sınırındaki dağlık bir bölgede bulunan DEAŞ militanlarıyla bağının devam ettiğini açıkladı.

Ordu, geçtiğimiz haftadan bu yana, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Ras Baalbek kasabası yakınlarında bulunan DEAŞ’a karşı bir saldırı başlattı.