Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan, ‘yerlerinden edilmiş Suriyeliler’ hakkında Rus haritasını takip ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşleri için hazırlanan yol haritasını değerlendirdi.

Hariri “ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer ilgili kuruluşlar ile koordinasyonun göç krizi ile mücadelenin ciddi bir parçası olduğunu” ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise Lübnan’da yaşayan ve rejim güçlerine karşı savaşlara katılmış 30 bin Suriyelinin “ülkelerine dönmek istemediğini” ifade etti.

Bu çerçevede Hariri, askeri ateşe yardımcısı Denis Chettri ve Hariri’nin Rusya işleri danışmanı George Shaaban’ın huzurunda Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Vyacheslav Masudov ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Suriyeli mültecilerin Lübnan’dan ülkelerine dönüşlerine dair Rusya tarafından ortaya koyulan öneriler ele alındı. Masudov, Hariri’ye Rusya Devlet Başkanı özel temsilcisinin, Dışişleri Başkan Yardımcısının ve bir Savunma Bakanlığı temsilcisinin konuyu görüşmek üzere bu hafta sonuna doğru Beyrut’a ziyarette bulunacağını ifade etti.

Aynı şekilde Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, Savunma Bakanı Yakup Riyad Sarraf ile bir araya gelirken, görüşmede yerlerinden edilmiş Suriyeliler, Rusya’nın Suriye ile arabuluculuk yapması ve Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönüşü konuları üzerinde duruldu.

Resmi olmayan bilgilere göre, “Suriyeli mültecilerin Lübnan’dan ülkelerine geri dönüş merkezine” Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin başkanlık edecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nikolay Portsev, 24 Temmuz’da Rusya Büyükelçilerinin başta bazı Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönüşleriyle ilgilenen kuruluşlar ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) olmak üzere bazı yabancı ülkelerin diplomatik kurumları ile bu yönde yakın bir iş birliği yaptığını belirtti.

Bu bağlamda Portsev, “Lübnan, kendi topraklarındaki Suriyelilerin gerçek sayısının 976 bin değil, 1,5 milyon olduğunu ve bunların 200 bininin Lübnan’da yasadışı olarak ikamet ettiğini belirtti. Suriye ordusuna karşı savaşan 30 bin Suriyeli de Lübnan’da kalmayı tercih ediyor. Diğerleri ise Suriye’ye geri dönmeden önce statülerine dair bir çözümü şart koşuyor” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Suriye’ye uygulanan tek taraflı mali ve ekonomik yaptırımları kaldırmak için tüm büyük Batılı ve bölgesel ortaklarla istişareler devam ediyor” dedi.

Öte yandan Hariri’nin basın dairesi “yerlerinden edilmiş Suriyeliler hakkındaki gelişmelere” dair yayınladığı bir bildiride, Saad Hariri’nin Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşünü sağlamak için sarf edilen uluslararası çabalara önem verdiğini vurguladı.

Bildiride, ABD ve Rusya liderleri arasındaki Helsinki zirvesinin sonuçları ışığında Başbakanın Rusya Savunma Bakanlığı tarafından ortaya koyulan ve ABD yönetimi ile görüşülen önerileri takip ettiği belirtildi.

Bildiride ayrıca, “Bu durum, yerlerinden edilmiş Suriyeli sayfasının kapatılmasına katkıda bulunacak, ülkelerine güvenli ve onurlu bir dönüşü arzulayan milyonlarca kişinin çektiği acıları sonlandıracaktır. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan yol haritası, ABD, BM ve diğer ilgili kurumlarla koordinasyonun göç krizi ile mücadele için ciddi bir parçasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Basın dairesi, Hariri’nin geçtiğimiz Eylül ve Haziran aylarında Moskova’ya yaptığı ziyaretler sırasında Suriye krizinin Lübnan’a etkileri üzerinde durulduğuna ve Lübnan’da karşılaşılan büyük acılara dikkati çekti. Aynı şekilde aktarılana göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan görüşmelerde Hariri, Suriye meselesine yönelik siyasi çözümün mültecilerin Lübnan’dan geri dönüşlerini de kapsaması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Hariri’nin Rusya ile ilişkilerden sorumlu danışmanı George Şaban, 24 Temmuz’da düzenlenen toplantıda Hariri’ye Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ile son görüşmelerinin ayrıntıları ve Rusya’nın “mültecilerin Lübnan ve Ürdün’den geri dönüşüne” dair önerileri hakkında bilgi verdi.

Aktarılana göre Hariri ise “mültecilerin geri dönüşlerine dair Lübnan’ın rolü ve ulusal sorumluluklar” üzerinde durdu. Bu bağlamda basın dairesi, “Başbakan Hariri bu yarışta kimseyle birlikte değil. O, Suriyeli kardeşlerimizin evlerine güvenli ve hızlı geri dönüşlerine yardımcı olmak, göç krizinin Lübnan toplumu üzerindeki sosyal ve ekonomik yükünü kaldırmak için yarışıyor” ifadelerini kullandı. Aktarılana göre Hariri, tüm siyasi güçlere ve özellikle de Lübnan medyasına yerlerinden edilenlerin ülkelerine dönüşlerine ilişkin gelişmeleri takip etme, bu kişilere başarı unsurları sağlama ve iç çekişmeden kaçınma çağrısı yaptı.

Hariri ayrıca, mültecilerin geri dönüşlerini kolaylaştırmak için Lübnan kamu güvenliği tarafından yürütülen görevlerin önemine ve dönüş hatlarının güvence altına alınmasına da dikkati çekti. Başbakan, “Bu durumların, Lübnan’daki ve komşu ülkelerdeki ‘yerlerinden edilme’ trajedisini sonlandırmak için ortaya koyulan uluslararası güvenceler ve çabalarla tamamlanacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.