Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’a ABD’den 120 milyon dolarlık yeni askeri yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı Komutanı Joseph Votel ile Lübnan Ordusu Komutanı Joseph Avn dün Beyrut’ta görüştü.

ABD, silah kalitesine ve yardımın boyutuna bakıldığında, Lübnan Ordusu için askeri desteğin seviyesini yükseltti. ABD Lübnan’a 120 milyondan fazla yardımda bulundu. Altı hafif MD 530G tarzı hafif saldırı helikopteri ve ordu, sınır koruma, terörle mücadele operasyonlarında kullanılacak sağlam ve güçlü silah yardımında bulundu.

Yeni yardım paketi Lübnan Hava Kuvvetleri’ne alınan bu zaman kadar ki en pahalı ABD saldırı helikopterleri özeelliğini taşıyor. Bu yılın başlarında Lübnan Hava Kuvvetlerini güçlendirmek için Washington tarafından Süper Tucano uçaklarıyla tedarik edilmişti.

Lübnan askeri kaynakları Şarku’l Avsat’a, Washington’un, Lübnan ordusuna yaptığı yardım miktarında 40 milyon dolar artış olduğunu bildirdi.

Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn’ın Washington’a yaptığı son ziyarette orduya yapılan yardımın değerine 40 milyon doların eklendiğini belirterek, 120 milyon dolara ulaşan yardım paketinin içeriğini açıkladı.

Yeni yardım paketi, ABD Merkez Komutanlığı Genel Sekreteri Joseph Votel’in Lübnan Genelkurmayı ziyareti sırasında açıklandı.

Votel’in ziyaretine ABD Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard ve Birleşmiş Milletler Güney Lübnan’daki barış gücü UNIFIL Komutanı General Michael Perry de eşlik etti.

Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Direktörü Dr. Hişam Cabir, bu paketin “yıllardır Lübnan’a gönderilen askeri yardımın en büyüğü olduğu” belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Cabir, “Lübnan askeri güçlerinin sınırları korumak ve teröre karşı savaşmak için gücünü artırdığını” söyledi. Lübnan’daki hava kuvvetlerinin saldırı helikopterinden yoksun olduğunu ve yapılan bu yardımların onu destekleyebilecek durumda olduğunu, belirtti. Emekli generali olan Cabir, “Washington’un Lübnan’a sağladığı Super Tucano için, yer kuvvetlerinin görevlerine eşlik edecek, dedi.

ABD Lübnan Büyükelçisi Elizabeth Richard da, Lübnan Başbakanı Saad el Hariri ile yaptığı görüşmenin ardından ülkesinin Lübnan ordusuna 120 milyon dolar yardım yapacağını açıklamıştı.

İsrail’den askeri operasyon sinyali! ‘Engel olacağız…’
Lübnan’a altı yeni MD 530G hafif saldırı helikopteri, altı Scan Eagle umağı ve gece görüş ekipmanları gibi askeri teçhizatların verileceği belirtildi.

Elçilik ABD’nin Lübnan ordusuna son 10 yılda 1,5 milyar dolardan fazla yardım yaptığını belirtti.

Washington, Suriye ve Irak’tan yayılan terör örgütlerinin sınırlardan geçişlerini engel olmak için Lübnan’ı güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.