Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’a destek için uluslararası kongre hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’a ekonomik, siyasi ve güvenlik desteği sağlamak amacıyla önümüzdeki yılın ilk aylarında Paris, Roma ve Brüksel’de düzenlenmesi kararlaştırılan Lübnan’a Destek Kongreleri için hazırlıklar başladı. Söz konusu kongrelerde, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi için gerekli zeminin nasıl sağlanacağı da konuşulacak.

Kongrelerin tarihleri henüz netleşmese de, Avrupalı yetkililer, kongrelerin ayrıntılarını konuşmak üzere Lübnanlı mevkidaşlarıyla görüşmelere başladı. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün, Fransız yetkili Pierre de Gisnie ile görüştü. Ayrıca, Fransa Dışişleri Bakanı’nın Mart ayında düzenleneceğini ilan ettiği Paris 4 kongresine ilişkin bilgi almak için Cumhurbaşkanlığına bağlı çalışma grubuyla da bir toplantı gerçekleştirdi. Diğer yandan, Lübnan Savunma Bakanı Yakup el-Sarraf da İtalya’nın Lübnan Büyükelçisi Massimo Maruti ile Roma’da düzenlenecek Lübnan Ordusu’nu Destekleme Kongresi (Roma2) hazırlıklarını istişare etti.

Kongrelerde Suriyeli mültecilerin durumu da ele alınacak

Paris 4 ve Roma 2 kongrelerinin yanı sıra, Brüksel’de Nisan ayında gerçekleştirilmesi beklenen bir kongre daha düzenlenecek. Bu kongrede, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin durumu ele alınacak. Fransa Dışişleri Bakanı’na göre, Fransa yönetimi, Brüksel kongresinde Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin onurlu bir şekilde evlerine geri dönmelerini sağlamak için çalışacak.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Paris 4 kongre hazırlıklarının bir süre önce başladığını ifade ederek, Fransa ve Lübnan çalışma gruplarının istişarelerde bulunduğunu belirtti. Konuya dair, Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, Paris 4 kongresinin Mart ayının ilk haftasında düzenleneceğini ancak şuana kadar kesin bir tarih belirlenmediğini bildirdi. Kaynaklar, İtalya tarafının Roma 2 kongresinin kesin tarihi için diğer ülkelerle iletişim halinde olduğunu aktarırken, Brüksel kongresi hazırlıklarının ise Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Lübnan Destek Grubu ile koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kaydetti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Brüksel kongresinin Nisan ayında düzenleneceğini söyledi.

Lübnan’da yaşanan son siyasi krizden sonra bu ülkeye dair ilk destek kongresi, 8 Aralık günü Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenmişti. BM ve Fransa öncülüğünde düzenlenen kongrede, Uluslararası Lübnan Destek Grubu’nun yanı sıra, Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri de hazır bulunmuştu. Kongre sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde, Lübnan’ın Ortadoğu’daki krizlerden etkilenmesinin engellenmesi gerektiğine vurgu yapılmıştı.

Uluslararası toplumun ana hedefi tarafsızlık politikası

Uluslararası toplum, hali hazırdaki Lübnan Hükümeti’nin gerekse Lübnan’da beklenen seçimlerden sonra kurulacak hükümetin tarafsızlık politikasına uyması istiyor.
Bu kapsamda, Şark Stratejik İşler Enstitüsü Müdürü Sami Nadir, konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmede, beklenen Uluslararası Lübnan’a Destek Kongreleri’nin, sadece tarafsızlık politikasına değil aynı zamanda Lübnan’daki reformlara da bağlı olduğunu söyledi.

Nadir, değerlendirmesinde şunları kaydetti; “Uluslararası Lübnan Destek Grubu’nun bildirgesi, şeffaflık ve reformlara vurgu yaptı. Paris 3 kongresinde vaadedilen yardımların, istenen reformların yavaş ilerlemesinden dolayı henüz sağlanmadığı herkesin malumu.”

Paris 4 kongresinin, Lübnan’da Mayıs ayında düzenlenecek seçimler ve yeni hükümetin kurulması öncesinde gerçekleştirilmesinin zor olduğunu ifade eden Nadir, “Lübnan’a sağlanacak ekonomik destekler, sağlam bir ekonomik program ve vizyona bağlı. Mevcut hükümet ise bu vizyona sahip değil” dedi.

Nadir, değerlendirmesinin sonunda, Roma 2 kongresine değinerek, “Lübnan’a yönelik bütün uluslararası destek girişimleri, tarafsızlık politikasını korumayı amaçlıyor. Lübnan Ordusu’na uluslararası destek sağlamak amacıyla düzenlenecek Roma 2 kongresinin de ana hedefi tarafsızlık politikasını korumaktır” cümlelerini kullandı.