Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’a giden ABD’li Komisyon, Hizbullah hakkında bilgi topladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan merkezli Ahbar’ul-Yevm Haber Ajansı tarafından güvenilir diplomatik kaynaklara dayanılarak aktarılan bilgilere göre Hizbullah’ın finans kaynaklarını soruşturmakla görevli ABD’li Komisyon gizlice Lübnan’ı ziyaret etti. Hizbullah’ın mali durumu ile ilgili bilgi toplayan Komisyon incelemelerini tamamladıktan sonra ülkeden ayrıldı.

Söz konusu bilgilerin ABD yönetiminin Hizbullah üzerinde sürdürdüğü baskı çerçevesinde toplandığını belirten kaynaklar Washington’un Hizbullah’ın finans kaynakları arasında uyuşturucu ve silah kaçakçılığının olup olmadığını izlemeye aldığını aktardı.

Yapılan açıklamalar Hizbullah’ın mali hareketlerinin ABD yönetiminin sıkı denetimi altında olduğu yönünde. Konuyla ilgili olarak ABD Kongresi’nden geçen bir yasa ile ‘terör örgütü’ olarak nitelenen Hizbullah’a ağır yaptırımlar getirildi.

Lübnan Bankası daha önce birçok kez kez yaptığı açıklamalarda Lübnan’daki bankacılık sektörünün herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmaması için ABD yasalarına uygun hareket ettiklerini belirtmişti.