Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da düğümlenen hükümet kurma görüşmeleri ne aşamada? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Karoline Akum

Lübnan’da hükümetin kurulmasına yönelik görüşmeler, bazı tıkanıklıkların giderilmesiyle ‘ciddi bir aşamaya’ girdi. ‘Hristiyan düğümü’ başta olmak üzere bazı düğümler çözülmeye başlarken, Lübnan İlerici Sosyalist Partisi’nin (PSP) Dürzi lideri Velid Canbolat ile Özgür Yurtsever Hareketi Partisi ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn arasında askıda kalan ‘Dürzi düğümü’ halen çözülebilmiş değil.

Ülkedeki siyasi güçler farklı tarafların temsilcileri arasında hiç durmadan devam eden görüşmelerin sonuçları için Başbakan Saad Hariri’nin Lübnan’a dönmesini beklerken, partilerin çoğu Hariri’nin hükümeti kurmakla görevlendirmesinden yaklaşık bir ay sonra müzakerelere olumlu yaklaşıyor.

Bakanlık kaynakları, müzakerelerin ‘ciddi bir aşamada’ olduğunu belirtirken, bir sonraki aşamaya geçilmeden önce isimlerin belirlenmesi konusunun bazı anlaşmazlıklara sebep olduğuna işaret ediyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan kaynaklar, ‘Sünni temsil’ sorununun Hizbullah’a Sünni bir bakanlık verilmesi ile çözülebileceğine inanıyor. Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin kabinede Özgür Yurtsever Hareketi ile eşit pay alma talebi üzerine oluşan ‘Hıristiyan düğümünün’ ise, Lübnan Kuvvetleri’ne dört bakanlık ve Özgür Yurtsever Hareketi’nin elinde bulundurduğu başbakan yardımcılığı görevinin verilmesiyle çözülebileceği belirtiliyor.

Lübnan Kuvvetleri Milletvekili Vehbi Katişa, partisinin bakanlık sayısı tartışmalarına girmeden başbakanlık yardımcılığı talebinde ısrar etmesi gerektiğini vurgularken, partinin medya ve iletişim sorumlusu Charles Cabbur Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Söz konusu düğümün henüz çözüldüğü söylenemez. Ancak bu düğüm yetkilendirmenin önünde ciddi bir engel değil. Tartışmalar devam ediyor. Olumlu bir liste ile çözüm mümkün” ifadelerini kullandı.

‘’Dürzi Düğümü yok Canbolat sorunu var’’

Öte yandan PSP Lideri Velid Canbolat’ın üç bakanlıktan oluşan kontenjanın tamamını elinde bulundurmaya devam etmesiyle yaşanan ‘Dürzi düğümü’, Canpolat’ın Cumhurbaşkanı Avn’dan Dürzi lider Talal Arslan’a bakanlık vermesini talep etmesi ile sürüyor. Bakanlık kaynakları, Canpolat’ın talebinin onaylayacağını ileri sürerken, Canpolat’a Hristiyan bir bakanlık verilmesi ile de düğümün çözülebileceğini savunuyor.

Eski bakan Gazi Aridi ise söz konusu sorunu ‘Dürzi düğümü’ olarak adlandırmayı reddederek, ‘’Bazıları için Velid Canpolat diye bir sorun var’’ ifadelerini kullandı. PSP’nin talepte bulunma hakkının altını çizen Aridi, hükümetin kurulmasında belirli kriterlere uyulması gerektiğine dikkat çekti. Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada yapay bir düğüm yaratılmaya çalışıldığını söyleyen eski bakan, “Dürziler parlamento seçimleri öncesinde ve sonrasında her zaman temsil edildiler, hatta en güçlü topluluktular’’ ifadelerini kullandı.

‘’İstense 15 dakikada hükümet kurulur’’

Öte yandan dün ‘Güçlü Lübnan Bloğu’ tarafından yapılan toplantıda, partilerin kapasite sorunu ele alındı. Milletvekili İbrahim Kenan, partileri kendi kapasitelerinin üstünde pay isteyerek hükümetin oluşmasını zorlaştırmakla suçladı. Kenan yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın atamasıyla, mümkün olan en geniş temsille anayasal düzen ve meclis kurallarına tabi bir hükümetten yanayız. Halk, seçimlerde söyleyeceğini söyledi. Her parti kendi kapasitesine göre pay almaya razı olsa hükümet 15 dakikada kurulur” şeklinde konuştu.