Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da hükümet krizi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin, yeni hükümette yer alacak bakanlıkların dağılımına ilişkin önerisini Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunduğu, ancak Avn’ın öneriyi reddettiği belirtildi. Aktarılana göre Avn, Hariri’nin önerisinin “belirlenen kriterlere uymadığını” ifade ederken, hükümetin kurulma sürecinde Saad Hariri ile çalışmaya devam edileceğini vurguladı.

Başbakan Hariri, başkent Beyrut’un doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Avn’a ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından Hariri, düzenlediği basın toplantısında, bakanlıkların dağılımına ilişkin hazırladığı çalışmayı Cumhurbaşkanı Avn’a takdim ettiğini açıkladı. Hariri, hükümet taslağını “kimsenin kimseye üstün gelmediği ulusal bir birlik” olarak tanımladı.

Öte yandan hükümette, Lübnan Kuvvetleri partisine yoğunluk verildiği, Dürzi temsilciler konusunda ise henüz bir çözümleme yapılmadığı belirtildi.

Diğer taraftan cumhurbaşkanlığı medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Avn’ın Hariri’den “yeni hükümet için ilk taslağı” aldığı ifade edildi. Açıklamada, başbakanın hükümetin şekli için belirlediği esas ve kriterlerin Lübnan’ın çıkarlarını temsil ettiğine dikkat çekildi. Aynı şekilde açıklamada, Avn’ın “hükümet taslağına dair Cumhurbaşkanı ile istişarede kalacağı” vurgulandı.

Başbakan Saad Hariri, Cumhurbaşkanına yönelik ziyaretinden birkaç saat önce de Özgür Yurtsever Hareketi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile bir araya gelmişti.

Hariri, Cumhurbaşkanı Avn ile yaptığı görüşmenin ardından “Hükümet taslağını Cumhurbaşkanına takdim ettim. Taslak, kimsenin kimseye üstün gelmediği ulusal birliği temsil ediyor” açıklamasında bulundu. Hariri ayrıca, tüm siyasi güçlerle yaptığı görüşmeler sonucu kafasında oluşan taslağı, Cumhurbaşkanı Avn’ın dışında kimseyle paylaşmadığını kaydetti.

Ulusal birlik hükümetini oluşturacak isimlerin henüz belirlenmediğini söyleyen Hariri, taslağın “30 kabine koltuğu, taslağın ayrıntılarından haberdar olan cumhurbaşkanı ve başbakandan” oluştuğuna dikkati çekti.

Öte yandan Lübnanlı kaynaklar, Lübnan Kuvvetleri Partisi ve Dürzi payının hala karmaşık olduğunu ifade etti. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre ana düğüm, Bakan Basil ve Lübnan Kuvvetleri ile olan düğüm. Kaynaklar, son görüşmelerde, Basil’in 3 pozisyon verilmesi önerisini reddetmesi dolayısıyla 4 bakanlığın Lübnan Kuvvetleri’ne verildiğini söyledi.

Lübnan Kuvvetleri’ne yakın kaynaklar söz konusu bilgileri reddetmezken, Başbakan Hariri’nin hükümet taslağı sunmadan önceki atmosferin, “hala Basil’in kuvvetler ve sosyalistlerin hacimlerini büyütme çabalarını yansıttığını” söyledi. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, “Cumhurbaşkanı Avn, mevcut duruma son vermek için müdahale etmediği sürece ilerleme kaydedilmeyecek.
Lübnan Kuvvetleri, 4 pozisyondan azını kabul etmiyor. Sabitlerimize bağlıyız. Ulusal çıkarlar için bu alanda müsamaha da gösteriyoruz” dedi.

Kaynaklar ayrıca, “Bazıları bu durumu reddedip bize şantaj yapmaya çalışırsa, egemen pozisyonlar da dahil Lübnan Kuvvetleri’nin payına düşen 5 bakanlığa geri döneceğiz. Son parlamento seçimlerinin sonuçlarına göre bu bizim hakkımız” şeklinde konuştu. Kaynaklar, “Yaklaşımın devamı, bizi önceki çatımıza tutunmaya itecektir” dedi.

Diğer taraftan bu veriler, söz konusu düğüme yönelik çözümler sağlanamaması durumunda Lübnan’ın “tavanı kaldırmaya ve politik bir tırmanışa” yöneleceğini gösteriyor. Aynı şekilde kaynaklar, Hariri’nin, süreçteki son düğüme dair 8 Mart Bloğu’nu temsilen problemi kendi yolunda çözme taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Öte yandan hükümetin kurulma sürecinin erteleneceğine ilişkin uyarılar çoğalıyor. Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu Milletvekili Yasin Cabir, herkesin bitmeyen işsizlik sorunu da dahil krizlerden şikayet ettiğini ve ülkenin krizlerin çözümüne ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Hükümet kurma sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Cabir, faaliyetlerin istikrarsız olduğuna dikkati çekti. Milletvekili, sadece hükümetin kurulmasının yeterli olmadığını, uygulanacak programa odaklanılması ve Lübnan’ın bu çıkmazdan kurtulması için açık bir pratik planın olması gerektiğini kaydetti.