Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da hükümet krizine karşı ‘OHAL hükümeti’ teklifi gündemde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Maruni Patriği Beşara er-Rai’nin tüm kesimleri kapsayan tarafsız bir “Olağanüstü Hal Hükümeti” kurulması çağrısına Kuzey Lübnan Müftüsü Şeyh Malik eş-Şiar’dan da destek geldi.

Güçlü Lübnan Bloğu üyesi Milletvekili Şamil Rukoz ise yaptığı açıklamada, yeni hükümetin kurulması meselesinin, “kaplumbağaların yürüyüşünden daha yavaş” olduğunu vurguladı.

Herkesin bu süreçten sorumlu olduğunu söyleyen Rukoz, “Bedel ödeyen taraf, özellikle de ekonomik düzeyde, tüm Lübnan halkıdır” dedi.

Milletvekili ayrıca, “Hızlı bir uzlaşı olması durumunda hükümet iki gün içinde kurulabilir” şeklinde konuştu.

Milletvekili Şamil Rukoz, Özgür Yurtsever Hareket’in Hariri’ye lider olarak bağlı olduğunu söyledi. Güçlü Lübnan Bloğu’ndan başka bir Milletvekili Selim Avn ise Özgür Yurtsever Hareket’in “hükümetin kurulma sürecine sıkı bir şekilde bağlı olduğunu, çünkü bu araçları, talep ettikleri başarıya ulaşmak için kullanacaklarını” belirtti.

Selim Avn ayrıca, “Vazgeçmeyeceğiz ve herkesle olumlu ilişkiler kuruyoruz. Ne kadar gürültülü olursa olsun kapıları açık bırakmak için mümkün olduğunca çaba sarf ediyoruz” diyerek, hükümetin yakın bir zamanda kurulacağına yönelik iyimserliğini dile getirdi.

Avn “Biz, Başbakan Saad Hariri’ye, Hariri de Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a bağlı” ifadelerini kullandı.

Lübnan’da 1943 Anayasası ve 1975-1990 yıllarında yaşanan iç savaşın ardından 1989’daki Taif Anlaşması’nda geçtiği üzere ülkede hükümet başkanlığı Sünnilere, Cumhurbaşkanlığı Marunilere ve Meclis Başkanlığı ise Şiilere bırakılıyor.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen başbakanın yeni kabineyi kurma çalışmaları için tanınan belirli bir süreden bahsedilmiyor. Buna göre kabineyi kurması için görevlendirilen başbakandan bu teklifin geri çekilmesine ilişkin her hangi bir madde de bulunmuyor.

Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırılan yorumları aktaran Lübnan medyasına göre Avn, içeriği belli olmamakla birlikte yakında hükümet kurulması krizine ilişkin çözüm yolları bulmak konusunda bazı adımlar atmaya başlayacak. Avn, bu tavrına gerekçe olarak eylül ayında Lübnan’ın katılacağı uluslararası konferans ve çalışmalara hazırlık anlamında erken davranılması gerektiğini gösterecek.

Hariri’nin hükümet kurmada başarısız olması durumunda Lübnan çapında geniş kabule mazhar olmuş seçkin ve etkin kişilerden 20 bakanın oluşturduğu bir kabine ile küçültülmüş bir hükümet kurulabilir.