Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları tıkanma aşamasında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da hükümetin kurulması çalışmaları, birbirlerine karşı en son tavizleri verdiklerini söyleyen siyasi tarafların anlaşmazlıkları nedeniyle tıkanma aşamasına geldi.

“Dengeli bir anlaşmaya varılırsa hükümet kurulur”

Sürpriz hamleler olmaması halinde hükümeti kurma çalışmalarının ilerlemesi zor gözüküyor. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bu konudaki görüşlerini tekrarlarken, “Dengeli bir anlaşmaya varılırsa hükümet kurulur” dedi.

‘Hariri yeni bir girişimde bulunmayacak’

Hükümet kurma çalışmalarını yakından takip eden Lübnanlı kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Saad Hariri, bundan sonra yeni bir girişimde bulunmayacak. Söz konusu kaynakların verdiği bilgilere göre Hariri, hükümetin kurulması için kendi açısından kabul edilebilir bütün şartları sundu. Bunun ötesine geçmesi mümkün değil.

Öte yandan Hariri, dün, Refik Hariri suikastı davasının son oturumuna katılmak üzere Lahey’e gitti. Kaynaklar, hükümetin kurulması konusunda Hariri’nin elinden geleni yaptığını, bundan sonra yeni bir girişimde bulunmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Avn, daha önce, Hariri’nin sunduğu hükümet taslağını reddetmişti. Bakanlıkların çeşitli siyasi güçlere dağılımını ön gören taslağa notlar düşen Avn, taslağın dengeli olmadığını dile getirerek, Başbakan’ın girişimini boşa çıkarmıştı.

“Biz, hükümetin kurulmasını engelleyen taraf olmayacağız”

Avn, Avrupa Parlamentosu’na (AP) gerçekleştireceği ziyaretine giderken uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz, hükümetin kurulmasını engelleyen taraf olmayacağız. Geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığım konuşmada ortaya koyduğum ve bütün taraflardan destek gören ölçütlere uygun dengeli bir taslak sunulduğunda hükümet kurulur” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir grubun temsiliyete tekel kurması, başkalarını ötekileştirmesi ya da temsiliyeti kendi çıkarlarına kullanması doğru değil” diyen Avn, gazetecilerin sorularını, “Dikkatler ülkenin esas meselesi olan hükümetin kurulma meselesinden çekilerek, Cumhurbaşkanının yetkileri gibi meselelere yönlendiriliyor. Anayasa, hükümetin kurulmasında birinci ve üçüncü yönetim erkinin yardımlaşmasını ön görüyor” şeklinde cevaplandırdı.

Avn, bu ay, başbakanı hükümeti kurması için uyarmak üzere Temsilciler Meclisi’ni ziyaret edip etmeyeceğine dair soruya ise “Olabilir. Bu Anayasal bir hak” cevabını verdi.

Avn’dan elektrik krizi açıklması

Lübnan’daki elektrik krizine de değinen Avn, medyayı, ‘Geçmişte elektrik üretim trafolarının satın alınmasını engelleyen tarafların kimler olduğunu ve 2012 yılında bu konuda ortaya konulan projeyi kimlerin sulandırdığını görmek için elektrik krizi meselesine daha gerçekçi yaklaşmaya’ davet etti. “Bunu görmek için açıkça Mişel Avn’ı ve bakanlarını başarısızlığa uğratmaya çalıştıklarını söyleyen siyasilerin kimler olduğuna bakın” ifadelerini kullandı.

Caferi Müftü’den Avn’a taviz talebi

Lübnan Caferi Fıkhı Müftüsü Şeyh Ahmed Kabalan, daha önce yaptığı bir konuşmada, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a seslenerek, bakanlık hissesinden bazı tavizler vermesini rica etmişti. Kalaban, “Cumhurbaşkanı, engellenenleri ve isyancıları vatana yeniden kazandırmak için taviz vermeli. Böylece, bu ülkeye fitne sokmaya çalışan herkese birlikte olduğumuzu gösteririz” demişti.

“Karşılıklı anlayış olmadan hükümetin kurulması mümkün değil”

Hizbullah üyesi Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Fneyş ise taraflara, hükümetin kurulmasını engelleyen tartışmaları bir tarafa bırakma çağrısı yaparak, “Karşılıklı anlayış olmadan hükümetin kurulması mümkün değil. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın anlaşmasıyla hükümetin kurulmasına bütün esas tarafların katılmasını ön gören anayasa maddeleri açıktır” demişti.

Öte yandan, Lübnan Kuvvetleri Partisi Milletvekili Fadi Saad, hükümetin kurulma çalışmalarının yeniden başa döndüğünü ve hükümetin kurulamamasının vatandaşların günlük hayatlarını etkilemeye başladığını söyledi. Duruma hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini savunan Saad, “Lübnan Kuvvetleri Partisi, üzerine düşen görevleri yerine getirdi. Diğer tarafların da taviz vermesi lazım. Biz, Cumhurbaşkanı tarafından öne sürülen ölçütlerin tam olarak uygulanmasını istiyoruz. Partimiz, hak ettiğinden azını alıyor” şeklinde konuştu.