Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Lübnan’da hükümet kurma sürecinde son dönemece girildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan hükümetinin kurulma sürecinde temasların ve yürütülen istişarelerin ardından son dönemece girildi. Hükümeti kurmaktan sorumlu yetkili Saad Hariri’nin üzerinde çalıştığı son formül çerçevesinde Lübnan Kuvvetleri Partisi’nin bakanlığı konusundaki düğüm çözüldü. Aktarılana göre sürece ilişkin herhangi bir karışıklık bulunmazken hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor.

Hariri’nin önümüzdeki saatlerde Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Geçen perşembe günü yaşanan hareketliliğe ilişkin kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılan bilgilere göre durum, önceki dönemlerden daha olumlu görünüyor. Kaynaklar, “Süreçte son aşamaya girdiğimizi söylersek bu abartı olmaz” ifadelerini kullandı.

26 Ekim’de Berri’yi ziyaret eden bir Fransız heyet de hükümetin yakın bir zamanda kurulacağına dair haberlerden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Heyet, Fransa hükümetinin CEDAR-1 Konferansı’nın sonuçlarının ortaya koyulmasına hazır olduğunu belirtti.

Yapılan yorumlar Eğitim Bakanlığı’nın İlerici Sosyalist Parti’nin olduğu yönünde. Aynı şekilde Çalışma Bakanlığı’nın da eski Bakan Süleyman Franciye başkanlığındaki Marada Akımı’nın olacağına işaret ediliyor. Belirtilen iki pozisyon haricinde Lübnan Kuvvetleri’ne dengeli bir bakanlık verilmesi hususunda temaslar devam ederken son görüşmelerde Kuvvetler’in pozisyonunun belirlenmesi bekleniyor. LBCI kanalının Hariri’ye yakın kaynaklardan aktardığına göre Lübnan Kuvvetleri’ne pozisyon verilmesi yönünde bir eğilim var. Kaynaklar ayrıca “Bunu başarmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a yakın kaynaklar da Avn’ın hükümetin kurulması için elinden geleni yaptığını ancak kendisine henüz sunulmuş somut bir durumun olmadığını söyledi. Kaynaklar, Adalet Bakanlığı’nın ve Savunma Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı’a verildiğine de dikkati çekti.

Ancak son görüşmelere dair gizlilik halen sürüyor. Zira söz konusu görüşmelere dair henüz açıklama yapılmadı. Durum, son haftalarda ele alınan önerilerle sınırlı olmayabilir. Aynı şekilde Saad Hariri ve Lübnan Kuvvetleri’nden Bakan Melhem el-Riyaşi’nin liderlik ettiği bir heyet arasında da toplantı düzenlenmesi bekleniyor. Hariri’nin ayrıca Velid Canbolat liderliğinde bir heyetin yanı sıra Milletvekili Vail Faur ile de görüşmesi bekleniyor.

Ancak Lübnan Kuvvetleri, şu ana kadar yeni bir gelişmenin yaşanmadığı görüşünde. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar ise “Henüz verilmeyen cevapları bekliyoruz” diye konuştu.

“Bize sunulan son teklif, Cumhurbaşkanı’nın geri dönüşünden ve ona bağlı kalma kararı almadan önce Adalet Bakanlığı’ydı” diyen kaynaklar açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Hükümeti kurmaktan sorumlu yetkilinin bize sunduğu paket henüz yanıtlanmadı. Özellikle de top, Hariri’nin oyun sahasındadeğilken cevap alınması için gerekli temasların yapıldığı açıktır. Saad Hariri, dengeli bir hükümet oluşturmak için tüm ağırlığını ortaya koyuyor. Gerekli dengenin oluşturulmadığı her türlü hükümeti ise reddediyor.”

Kaynaklar ayrıca Lübnan Kuvvetleri’nin halen “sürece dair sık sık tekrarlanan temaslar” çerçevesinde cevap beklediğine dikkati çekti.

Nebih Berri, 26 Ekim’de de temaslarını sürdürdü. Berri, bu bağlamda Canbolat’ın heyetinden eski bakan Gazi Aridi’yi kabul etmeden önce Maliye Bakanı Ali Hasan Halil’i hükümeti kurmaktan sorumlu yetkili Hariri’ye gönderdi. Aridi yaptığı açıklamada “Mümkün olan en kısa sürede hükümetin kurulması gerekiyor” dedi. Çok fazla hata yapıldığını belirten Gazi Aridi, “Şu an çok hassas bir dönemdeyiz. Adımlarımızı nasıl cesurca atmamız gerektiğini bilmek zorundayız. Velid Bey’in İlerici Sosyalist Parti ve Demokratik Buluşma Bloğu’nda hükümeti temsilen yaptığı da budur” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Müstakbel Hareketi Genel Sekreteri Ahmed el-Hariri de konuya dair yaptığı açıklamada “Hükümetin doğum sürecini en yakın bir vakte alma hususunda Saad Hariri’nin takındığı iyimser tavrın yanındayız” dedi. Sünni bağımsız milletvekillerini temsil etme hususuna da değinen Ahmed el-Hariri şu ifadeleri kullandı:

“Sünni düğüm ismiyle oluşturulan herhangi bir çıkmaz yok. Herkesin temsil etme hususunda talep hakkı bulunuyor. Bir bakanlık talebinde bulunan 6 Sünni milletvekilinin dördü, hükümetteki meclis bloklarına katıldı. Hükümetin kurulma sürecinde çarka çomak sokmak gibi bir hedefleri yok.”